تحليل و پرسش و پاسخ سياسي
پاسخ سوالات سیاسی خود را در این صفحه وب ببینید
نگارش در تاريخ دوشنبه ۲۹ دی۱۳۹۳ توسط پاسخگو
چرا جریان اصلاحات که به زبان ادعای بیزاری از رفتار و سلوک احمدی نژاد دارد هراز گاهی ایشان را سوژه ی اصلی رسانه های خود می کند؟!

جريان اصلاح طلب مدعي بيزاري شديد از محمود احمدي نژاد، رئيس جمهور سابق است. اما اندکي تامل در شواهد موجود و نوع رفتار و سلوک سياسي اين جريان، نه تنها اين مدعا را رد مي‌کند بلکه حاکي از علاقه و شيفتگي اصلاح طلبان به احمدي نژاد است. مرور و رصد رسانه هاي زنجيره اي و وابسته به جريان اصلاح طلب به روشني گوياي اين شيفتگي است. اين رسانه ها از هيچ بهانه اي براي طرح درشت – نه درست- نام احمدي نژاد غفلت نمي‌کنند. اگر چه سعي دارند اين مطرح کردن را هميشه در پوسته اي ظاهري از نگاه انتقادي به مخاطب عرضه کنند اما خود نيز به خوبي مي‌دانند که در دنياي سياست گمنامي حتي از بدنامي نيز بدتر است و از اين رو بي هيچ مناسبت و زمينه‌اي هر از گاهي احمدي نژاد را به سوژه اصلي رسانه هاي خود بدل کرده و به سراغ نزديکان وي مي‌روند. اما دليل اين شيفتگي چيست؟

1- اصلاح طلبان سعي دارند احمدي نژاد را تجسمي از اصولگرايي و جريان اصولگرايي را در وي خلاصه و معرفي کنند. در چنين وضعيتي هجمه به اصولگرايان و رقابت با آنها کار سختي نيست. احمدي نژاد سابقه دو دوره رياست جمهوري را در کارنامه خود داشته و طبيعتاً در اين ديکته 8 ساله مي‌توان غلط‌هاي قابل توجهي براي مانور دادن و تخريب کردن يافت.

2- اصلاح طلبان به احمدي نژاد به عنوان يک سپر سياسي نگاه مي کنند. اين جريان مي‌کوشد با سياه نمايي و بزرگنمايي برخي ضعف‌هاي احمدي نژاد، خيانت‌هاي خود را در ماجراي فتنه 88 توجيه کرده و به دست فراموشي بسپارد. اصلاح‌طلبان با دادن آدرس غلط و تفسيري دلخواه و البته غيرواقعي از فتنه، رفتار غلط احمدي‌نژاد در مناظره‌هاي تلويزيوني را عامل و منشاء فتنه معرفي مي‌کنند. از اين منظر اصلاح طلبان هيچ علاقه‌اي به کنار گذاشتن اين سپر سياسي و رويارويي با سوالات جدي درباره مسائل سال 88 را ندارند.

3- يکي از ويژگي هاي اصلي احمدي نژاد، پتانسيل وي براي ايجاد فضاي دوقطبي در عرصه سياست است. وي اين پتانسيل را در انتخابات سال 84 و در رقابت با هاشمي رفسنجاني با ايجاد دوقطبي فقر و غنا و عدالت و ثروت به نمايش گذاشت و انتخابات سال 88 اوج نمايش اين دوقطبي سازي بود. در اين سال علي رغم عدم حضور هاشمي، احمدي نژاد عملا سه نامزد ديگر را از گردونه رقابت خارج و انتخابات را به عرصه تقابل خود با هاشمي تبديل کرد. اصلاح طلبان به دلايل مختلفي که توضيح آن مقاله اي مفصل و جدا نياز دارد، از ايجاد دوقطبي و فضاي پر زد و خورد سياسي استقبال مي کنند.

4- اصلاح طلبان مي‌دانند که براي ايجاد اختلاف در اردوگاه اصولگرايان، هيچ برگي بهتر از برگ احمدي نژاد در دست ندارند. احمدي نژاد از سويي خود را خارج از اردوگاه اصولگرايان مي‌داند و اصولگرايان نيز نظرات مختلف و گاه متضادي درباره وي دارند. حضور پررنگ احمدي نژاد در ميدان سياسي، پيش از آنکه تهديدي براي اصلاح طلبان باشد، عاملي تنش آفرين در اردوگاه اصولگرايان خواهد بود.

5- اصلاح طلبان در 8 سال دوره رياست جمهوري احمدي نژاد، تصويري سياه و تيره و تار از کشور ارائه کرده و مسبب اين وضعيت را نيز احمدي نژاد معرفي کردند. اين سياه نمايي غيرمنصفانه همچنان نيز ادامه دارد. از اين رو رويه اقتصادي جريان اصلاح طلبي براي پنهان کردن مشکلات، ضعف ها و کم کاري‌هاي اقتصادي خود نياز به يک سيبل انحرافي دارد. سيبلي که بتواند انتقادها و مطالبات اقتصادي را به سمت آن هدايت کرد و خود در امان ماند. به زبان ساده تر مي‌توان گفت اصلاح طلبان اقتصادي يا به عبارت دقيق تر همان کارگزاران، اگر نمره شان در کلاس اقتصاد 2 باشد نياز به رقيبي با نمره صفر دارند تا خود را شاگرد اول کلاس معرفي کرده و برايشان سوت و کف بزنند!

6- هر گروه و جريان سياسي همانقدر که نياز به دوست و متحد دارد نياز به دشمن نيز دارد. دشمني که بوسيله آن هويت خود را تعريف کرده و از تهديد آن براي همگرايي و انسجام در اردوگاه خودي استفاده کند. اين دشمن لازم نيست عملاً و واقعاً هم دشمن باشد. همين که هواداران وي را دشمن تلقي کنند، کفايت مي کند. احمدي نژاد براي اصلاح طلبان چنين کارکردي دارد. عاملي براي ارعاب و در نتيجه انسجام هواداران.

آنچه گفته شد نوع نگاه و بازي عمدتاً رواني و رسانه اي اصلاح طلبان با کارت احمدي نژاد است. اينکه نسبت و نگاه احمدي نژاد به اين بازي اصلاح طلبان چگونه است و اردوگاه اصولگرايان بايد با اين بازي چه کند، موضوعاتي جداگانه و البته قابل بررسي هستند.

محمد صرفی

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۸ آبان۱۳۹۳ توسط پاسخگو

آیا واقعا طبق بیانات رئیس جمهور امام حسین علیه السلام با سپاه دشمن مذاکره کردند؟

معاویه با معرفی یزید برای جانشینی خود که نقض توافق صلح وی با امام حسن مجتبی علیه السلام بود و نیزتلاش یزید بن معاویه برای گرفتن بیعت اجباری از امام حسین علیه السلام ،آنهم در شرایطی که فساد دربار اموی به اوج رسیده و یزید بازگشت به ارزشهای جاهلی را به نمایش گذاشته بود،حرکت به سوی عاشورا را کلید زد.انگاره اصلی یزید برای واداشتن امام حسین علیه السلام به بعت که ماموریت آن را به  والی مدینه نماینده خویش واگذار کرده بود مناسب دانستن معادله قدرت به نفع خود بود که ناشی از اشتباه محاسباتی و غفلت از عواملی چون "عزت نفس "، "روح متعالی" و "شجاعت" امام حسین علیه السلام بود.از این  رو یزید با انتخاب سیاست فشار به دنبال تحمیل اراده نحس و استکباری خویش برآمده و تصور می کرد می تواند مذاکره را ابزاری برای نیل به هدف پلیدش یعنی واداشتن آن حضرت به تسلیم و سازش قرار دهد،اما بر خلاف این انگاره ی یزیدی ، امام حسین علیه السلام که تربیت شده مکتب علوی و اسلام ناب محمدی (ص) بوده و زندگی را"عقیده و جهاد" می دانست ،نه تنها سازش را بر نمی تافت بلکه مرگ سرخ و شهادت را عین سعادت می دید.

چنین معنایی از زندگی بود که به حماسه بزرگ عاشورا انجامید و فریاد بلند "هیهات منا الذله"حضرت (ع) سید الشهدا (ع)نشان سازش ناپذیری در برابر ظلم و ستم برای همیشه تاریخ شد و لذا در نشانه شناسی قیام عاشورا نه تنها از مذاکره و سازش اثری نمانده بلکه معلوم می شود واقع گرایی یزید و تصور داشتن دست برتر در معادله قدرت نیز تصوری یکسویه و فریبنده بوده است.

حماسه بزرگ کربلا نشان داد که در نگاه حسینی سازش با ظلم بی معنا است و بجای پذیرش ذلت،قیام و لو به قیمت مرگ سرخ و شهادت ترجیح داده می شود. امروز هم عاشورا درس آموز تمامی آزادگان است و حسینیان زمان در ب��ابر فشار یزیدیان می ایستند و با فریاد بلند "هیهات منا الذله "زیر بار ذلت و سازش نمی روند.یزیدیان نیز فهمیده اند که با گسترش تفکر عاشورایی ،الزاما همان نتیجه ی جنگ ظالمانه در روز عاشورا تکرار نمی شود بلکه عاشورائیان در دنیای امروز می توانندمعادله را به نفع پیروزی جبهه حق و مظلومان تغییر دهند.همانگونه که در نبرد 33 روزه،22 روزه،8روزه و 51 روزه یزیدیان صهیونیست شکست خوردند و یزیدیان داعش نیز علیرغم تکرار تمامی شقاوت ها و بی رحمی های لشکریان یزید ،امروز روند افول و نابودی را طی می کنند.

ایکاش معنای هیهات مناالذله را سران کاخ سفید نیز فهم کرده و از شکست نمایندگانشان در جنگهای نیابتی پیشین علیه مقاومت و انقلاب اسلامی عبرت گرفته باشند. راستی چه بی راهه است تفسیر پیام رسا و کوبنده واقعه عظیم کربلا به مذاکره و سازش .بله ، جای بسی تعجب است اما هستند نا آگاهان و مغرضانی که این حماسه جاوید را چنین تفسیر می کنند.

رسول سنایی راد

نگارش در تاريخ جمعه ۱ آذر۱۳۹۲ توسط پاسخگو
 

میزان رهاسازی پولهای بلوکه شده ایران از سوی آمریکا در صورت توافق چقدر است؟

موضوع آزاد سازی بخشی از دارایی های مسدود شده ایران در صورت توافق جمهوری اسلامی با کشورهای 1+5، در روزهای اخیر تبدیل به یکی از محورهای اصلی رایزنی های مقات دولت آمریکا با قانونگذاران این کشور و حتی مقامات رژیم صهیونیستی شده است.

در همین رابطه "سوزان رایس" مشاور امنیت ملی آمریکا، روز گذشته اعلام کرد که میزان پولی(متعلق به ایران که آمریکا بلوکه کرده است) که در صورت توافق آزاد می شود در حدود 10 میلیارد دلار است.

"باراک اوباما" رئیس جمهور آمریکا، نیز در دیدار روز گذشته خود با قانونگذاران آمریکایی به آنها اطمینان داد میزان پولی که در صورت توافق آزاد می شود 10 میلیارد دلار است و خبرها مبنی بر اینکه این پول 50 میلیارد دلار خواهد بود صحت ندارد.

بر اساس این گزارش، مقامات رژیم صهیونیستی معتقد هستند که میزان دارایی که قرار است در صورت توافق با ایران آزاد شود بین 30 تا 45 میلیارد دلار است، اما موساد (سرویس جاسوسی رژیم صهیونیستی) این رقم را بین 15 تا 25 میلیارد دلار ارزیابی کرده است.

پیشتر جان کری وزیر امور خارجه آمریکا اعلام کرده بود که برای ترغیب ایران به انجام یک توافق بر سر برنامه هسته ای احتمالاً بخش ناچیزی از ۴۵ میلیارد دلار دارایی های این کشور در بانک های خارجی آزاد خواهد شد.

البته ایران به غیر از پول نقد، اموال دیگری همچون طلا و املاک نیز دارد که در آمریکا و دیگر کشورهای غربی بلوکه شده است. علاوه بر این موارد، ایران در زمان پهلوی قراردادهای چند میلیاردی برای خرید هواپیماهای جنگی و مسافری و ترابری امضا کرده بود که واشنگتن هیچگاه به این تعهدات خود عمل نکرده و در اظهارات مقامات آمریکایی هیچ اشاره ای به این نشده که در صورت توافق سرنوشت این قراردادها، املاک و دیگر دارایی های بلوکه شده ایران چه می شود.

بر اساس اخبار موجود، میزان دارایی های مسدود شده ایران در کشورهای اروپایی 35 میلیارد دلار و ارزش ابتدایی دارایی های مسدود شده ایران در آمریکا نیز 12 میلیارد دلار بوده است.

اسناد موجود بر این موضوع تاکید دارد که اموال مسدود شده ایران در آمریکا اعم از اموال دیپلماتیک، وجوه نقد، اموال نظامی و اموال محمدرضا شاه پهلوی و خانواده‌اش که در پی تسخیر لانه جاسوسی، توسط ایالات متحده مسدود و توقیف شد بر اساس گزارش رسانه ها به 12 میلیارد دلار می رسد.

در سال 1359 با میانجیگری کشور الجزایر دو کشور بر سر استرداد دارایی ایران از سوی واشنگتن به توافق رسیدند ، به موجب قرارداد الجزایر، آمریکا متعهد شد که با اعاده وضعیت مالی ایران به قبل از 23 آبان ماه 1358 کلیه دارایی ها و اموال مسدود شده ایران که پس از تسخیر سفارت جاسوسی توقیف کرده را آزاد کند، اما این اتفاق هیچگاه روی نداد.

آمریکا و کنگره در ماه های اخیر بر سر موارد متعددی همچون بودجه و طرح خدمات درمانی روابط پرتنشی را داشته اند به طوریکه حتی امتناع کنگره در تصویب بودجه موجب تعطیلی سه هفته ای دولت اوباما در ماه اکتبر سال جاری میلادی شد.

به اعتقاد برخی کارشناسان، طرح درخواست تعدیل تحریم های اعمالی علیه ایران از سوی رئیس جمهور آمریکا، می ‌تواند بار دیگر کنگره را در مقابل کاخ سفید قرار دهد. در واقع برخی در کنگره بر تشدید تحریم ها تاکید دارند. این رویکرد نمایندگان کنگره هم در آمریکا و هم در خارج از ایالات متحده طرفداران سرسختی نیز دارد که از جمله می توان به رژیم صهیونیستی، لابی آیپک و برخی کشورهای عربی اشاره کرد.

همچنین به اعتقاد مخالفان طرح سبک کردن تحریم های ایران، اگر تنها یک آجر از دیوار تحریم های ضدایرانی برداشته شود کل آنچه طی این سالها ساخته شده فرو می ‌ریزد، زیرا بسیاری از کشورها و کمپانی ها این را به عنوان نشانه ای خواهند دید که بحران به پایان رسیده و آنها مجاز به تبادل و تجارت با ایران هستند.

در همین رابطه طی روزهای گذشته اعلام شد که آمریکا تیم هایی را به کشورهای مختلف اعزام خواهد کرد تا در گفتگو با شرکت ها و حکومت ها، آنها را متقاعد کند که رفع تحریم های ایران موقتی بوده و اگر بعد از پایان این دوره موقت ایران و 1+5 به توافق جامعی نرسند، تحریم ها مجددا اعمال شده و حتی امکان افزایش آنها نیز وجود دارد. از همین رو شرکت ها نباید برای عقد قرارداد با ایران بعد از حصول توافق ابتدایی عجله کنند.

نگارش در تاريخ شنبه ۶ مهر۱۳۹۲ توسط پاسخگو
مفهوم نرمش قهرمانانه یعنی چه ؟ لطفا به طور کامل و واضح توضیح دهید .

رهبر معظم انقلاب اسلامی اخیرا به موضوع "نرمش قهرمانانه" در عرصه دیپلماسی اشاره مستقیمی فرموده اند. معظم له در این خصوص می فرماید:

«عرصه دیپلماسی، عرصه لبخند و درخواست مذاکره و مذاکره است، اما همه این رفتارها باید در چارچوب چالش اصلی فهم و درک شود. با مسئله ای که سال های پیش نرمش قهرمانانه خواندم موافقم، چرا که این حرکت در مواقعی بسیار خوب و لازم است اما با پایبندی به یک شرط اصلی. درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او، شرط اصلی استفاده از تاکتیک نرمش قهرمانانه است. یک کشتی گیر فنی نیز برخی مواقع بدلیل فنی نرمش نشان می دهد، اما فراموش نمی کند که حریفش کیست و هدف اصلی او چیست....»

مقام معظم رهبری در این سخنان حدود و ثغور مفهوم "چرخش قهرمانانه" را تبیین فرمودند. در توضیح این مفهوم باید گفت سیاست خارجی، متشکل از ثوابت و متغیرهاست. مسائل بنیادین و نگاههای کلان یک کشور در عرصه سیاست خارجی به راحتی تغییر پذیر نیست. جمهوری اسلامی ایران نیز از این قاعده کلی مستثنی نیست. پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، شاهد ترسیم اهدافی عالی و کلان در عرصه سیاست خارجی خود بوده ایم. این اهداف نه تنها به صورت ماهوی ثابت هستند، بلکه اساسا ذره ای امکان ایجاد تغییر در آنها وجود ندارد. بر اساس همین اهداف کلان ( که مهم ترین آنها را باید استناد به قاعده متعالی نفی سبیل در راستای تحقق استقلال در عرصه بین المللی دانست)، استراتژی ها و قواعد اصلی بازی ما در عرصه بین الملل تعریف و تبیین می شود. آنچه در این میان قابل تغییر است، تاکتیک ها هستند. تغییر تاکتیک ها به هیچ عنوان مترادف با تغییر در اصول،اهداف بنیادین و استراتژی ها نیستند. هدف اصلی ایجاد تغییر در تاکتیک رفتاری، گفتاری و عملی ما در عرصه بین المللی، تقویت ثوابت سیاست خارجی ماست.

نکته دیگر اینکه مقام معظم رهبری شرط اصلی تحقق نرمش قهرمانانه در عرصه دیپلماسی و سیاست خارجی را درک ماهیت طرف مقابل و فهم صحیح هدفگذاری او دانسته اند. بی دلیل نیست که یکی از مهم ترین فاکتورها در سیاست خارجی ما "دشمن شن��سی" محسوب می شود. در نرمش قهرمانانه هیچ گاه از "دشمن" تعبیر به "دوست" نمی شود و ماهیت "دشمن" تغییر نمی یابد.از سوی دیگر، نرمش قهرمانانه به معنای عدول از مواضع ثابت کشورمان در عرصه سیاست خارجی نخواهد بود. "نرمش قهرمانانه" با واژگانی مانند "اقتدار"، "خردمندی" و "پایبندی به اصول" هم پوشانی دارد و هم ردیف قرار دادن آن با واژگانی مانند "ترس"، "تهدید" و "اصول زدایی" نوعی کژفهمی و سوء برداشت مغرضانه یا غیرمغرضانه محسوب می شود.

نرمش قهرمانانه به هیچ عنوان نباید عقب‌گرد از مواضع اصولی تلقی شود، بلکه در چارچوب حفظ اصول، تعامل ما در عرصه جهانی  شکل می‌گیرد. در این خصوص "حفظ منافع ملی" کماکان نقش و پایگاهی بنیادین دارد. در صورتی که منافع ملی و اصول ثابت سیاست خارجی کشورمان متعاقب یک نرمش رفتاری یا گفتاری نادیده انگاشته شود، دیگر مفهوم "نرمش قهرمانانه" جایگاه خود را از دست داده و به "نرمش ذلیلانه" تبدیل می شود.

تلاش عامدانه رسانه های ضد انقلاب و برخی رسانه های غربی در راستای القای سوء تعبیر از مفهوم "نرمش قهرمانانه" نشان دهنده خشم و عصبانیت آنها نسبت به اصول و ثوابت سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است.

بنا بر این مفهوم، اختلافات، فرصت ها و تهدیدات و امتیازات بین المللی جملگی باید به صورتی کاملا واقع بینانه و گویا محاسبه شود. این محاسبه واقع بینانه منجر به ترسیم مختصات صحیح از پیرامون ما خواهد شد و ترسیم این مختصات صحیح منجر به تعیین و در نهایت تبیین رفتاری متناسب با اصول سیاست خارجی ما می شود. در این میان باید سه اصل "عزت"، "حکمت" و "مصلحت" به صورت کامل مدنظر قرار گیرد. "نرمش قهرمانانه" ترجمه عملیاتی این سه اصل است، یعنی با حفظ عزت و اقتدار و از روی حکمت و مصلحت، تغییر تاکتیکی در عرصه سیاست خارجی، آن هم در چارچوب اصول ثابت سیاست خارجی انجام می گیرد.

نکته مهم تر این که جمهوری اسلامی ایران به لحاظ زمانی در برهه حساسی قرار دارد. در برهه ای که هجمه های ایدئولوژیک، سیاسی و بین المللی، منطقه  و جهان اسلام را هدف قرار داده است، کشورمان باید در تولید گفتمان متناسب با حوادث روز منطقه و جهان فعال باشد. در چنین شرایطی نرمش قهرمانانه در برابر دشمنان باید در راستای تقویت و تثبیت گفتمان انقلاب اسلامی صورت گیرد. نرمش قهرمانانه در عرصه سیاست خارجی ضمن این که با گفتمان انقلاب و حقوق حقه ملت ایران در تعارض نیست، نمی تواند با سکون و ایستایی پیوند بخورد. در دل "نرمش قهرمانانه" نوعی پویایی و فرصت زایی نهفته است که منجر به تقویت منافع ملی کشورمان خواهد شد.

شناخت دشمنان و دوستان نظام در عرصه های بین المللی، طیف بندی دقیق دو گروه دوستان و دشمنان نظام، تاکید بر ماهیت و اصول انقلاب اسلامی و از همه مهم تر پرهیز از بازی در زمین دیگران ( به جای این که خود تعیین کننده نوع و نحوه  بازی دیگران باشیم) جملگی باید در عرصه سیاست خارجی کشورمان مدنظر قرار گیرد. اصل مهم این که نمی توان با یک مخاطب شناسی ناقص یا تحریف شده، نرمش قهرمانانه را تحقق بخشید.


برچسب‌ها: نرمش قهرمانانه
نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۲ شهریور۱۳۹۲ توسط پاسخگو
به نظر شما هدف آقای روحانی از انتصاب افرادی مثل نجفی و انصاری در پست های مختلف و یا معرفی افرادی مثل زنگنه و .. چیست ؟ آیا آقای روحانی هدف خاصی رو از این کار داره؟

انتصاب افرادي مانند نجفي ،انصاري و... توسط آقاي روحاني مي تواند با انگيزه هاي مختلفي انجام شود؛ خوش بينانه اين است كه بگوييم آقاي روحاني در صدد حذف افراطيون هر دو جريان اصلاح طلب و اصولگراست و اين افراد را نسبت به اصلاح طلبان ديگر معتدل تر مي داند!

شايد آقاي روحاني مي خواهد با استفاده از اين افراد دهان جريانات به اصطلاح حامي خود را ببندد و سطح انتقادات اين گروهها نسبت به دولت را كاهش دهد.

انتصاب افراد جنجالي مي تواند در راستاي كاهش فشارهاي جريان اصولگرا هم باشد (ترساندن آنان از اين گونه انتصابات). آوردن افرادي همانند مجيد انصاري در مجلس مي تواند استفاده از پتانسيل جوسازي و غوغا سالارانه وي براي مساله دار كردن مجلس نهم استفاده كند و به اين شكل مجلس دهم را نيز تسخير نمايد. هرچند برخي مي گويند آوردن بعضي ها در كابينه براي اتمام حجت با اصلاح طلبان است كه بدانيد مجلس اصولگرا به افراد شما راي نخواهد داد. عده اي هم بر اين باورند كه اصولا شاكله روحاني سازگار با همين طور آدمهاست بنا براين خيلي جاي تعجب ندارد.

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۹ خرداد۱۳۹۲ توسط پاسخگو
چگونه مي توان به حجت شرعي در انتخاب رسيد؟ 
 

بنيان رأي و انتخاب در نظام مردم سالاري ديني بر داشتن «حجت شرعي» بنا نهاده شده است. براي شناخت و تشخيص گزينه اصلح و رأي دادن به وي بايد حجت شرعي داشت و مبتني بر معيارهاي ناصواب و يا عدم شناخت و تحقيق و تنها مبتني بر ظواهر و احساسات و فارغ از معيارهاي غيرعقلي عمل ننمود. از اين رو رهبر معظم انقلاب اسلامي با صراحت مي فرمايند: «بايد بگرديد، بين خودتان و خدا حجت پيدا كنيد؛ يعني بتوانيد از راهي برويد كه اگر خداي متعال پرسيد شما به چه دليل به اين فرد رأي داديد، بتوانيد بگوييد به اين دليل. بين خودتان و خدا، دليل و حجتي فراهم كنيد و بعد با خيال راحت برويد رأي بدهيد.»(13/2/67)

آنچه مي تواند يك انتخاب را به حجتي شرعي بدل كند، تصميم گيري مبتني بر ضوابط شرعي و با محوريت عقلانيت است. به واقع اگر كسي مبتني بر ضوابط شرعي در بررسي افراد عمل كرد و در تشخيص اين ضوابط با افراد با محوريت عقل عمل نمود و عواطف و احساسات و حب و بغض ها و منافع و تعلقات ديگر را كنار گذاشت، مي توان گفت كه انتخابي در طراز حجت شرعي انجام داده است. مسير فوق از دو طريق حاصل مي شود:

راه اصلي و اولين گام در اين مسير آن است كه فرد خود به تحقيق و تفحص به يقين برسد. در اين مسير بايد به سه نكته توجه شود: 1- معيار و ملاك هاي انتخاب اصلح را پيش روي خود داشته باشد، 2- از افراد حاضر در صحنه حداقل شناختي اجمالي داشته باشد، 3- كارنامه افراد را بر معيارها و ملاك ها ارجاع داده و به افراد نمره داده شود.

با تحقق اين سه گام طبيعي است كه شناختي براي فرد حاصل مي شود كه مي تواند معيار عمل و انتخاب وي قرار گيرد.

دومين گام زماني است كه فرد خود به تنهايي توان و علم لازم براي شناخت را ندارد. در اينجاست كه زمينه براي رجوع به كارشناسان و مشورت گيري از ايشان فراهم آمده است. طبيعي است كه حجت در شرع در اين زمينه از طريق رجوع به افراد امين و صاحب صلاحيت فردي حاصل مي شود. رهبر معظم انقلاب اسلامي به اين مسئله تأكيد داشتند كه: «اگر مي توانيد، تشخيص بدهيد؛ اگر نمي شناسيد، از ديگري كه مي تواند امين باشد، سوال كنيد.»(82/2/08)

با وجود اين دو راه، ديگر زمينه اي براي سرگرداني و سردرگمي افراد در مسير انتخاب باقي نخواهد ماند و رأي دهندگان حتي اگر در اين مسير هم دچار اشتباه هم شوند مأجور خواهند بود.

رهبر معظم انقلاب اسلامي در ديدار با اقشار مختلف مردم در تاريخ (52/2/29) نيز با صراحت به اين مسئله اشاره داشتند و فرمودند: «شوراي محترم نگهبان، خب مردماني پرهيزكار، متقي و آگاهند؛ طبق قانون تشخيصي مي دهند و عده اي به عنوان افرادي كه صالحند، معرفي مي شوند؛ من و شما بايد نگاه كنيم، ببينيم در بين اين صالح ها كدام صالح ترند، كدام بيشتر به درد مردم مي خورند، كدام بيشتر مي توانند اين بار سنگين را بر دوش بكشند و با امانت كامل اين راه را ادامه دهند و پيش ببرند؛ اين را بايد من و شما نگاه كنيم، ببينيم، بشناسيم. از افرادي كه ممكن است ما را هدايت كنند، راهنمايي كنند، كمك بخواهيم؛ بالاخره خودمان را به حجت شرعي برسانيم. اگر انسان بر طبق حجت شرعي كار كرد، چنانچه بعداً غلط هم از آب دربيايد، باز سرفراز است، مي گويد من تكليفم را عمل كردم؛ اما اگر بر طبق حجت شرعي عمل نكنيم، بعد خطا از آب دربيايد، خودمان را ملامت خواهيم كرد؛ عذري نداريم، حجتي نداريم

نگارش در تاريخ جمعه ۱۹ اسفند۱۳۹۰ توسط پاسخگو

 به نظر شما آیا جریان انحرافی برای اثرگذاری در مجلس کاری هم انجام داد ؟

درباره وجود جریان انحرافی و تلاش آنان برای اثر گذاری در کانون قدرت و ثروت دو دیدگاه وجود دارد : برخی بر این باورند حلقه انحرافی معروف ، ساخته و پرداخته ذهن مخالفان رئیس جمهور بوده و در حدی که به آن پرداخته می شود وجود ندارد و علامت آنهم انتخابات نهم مجلس که عملا کاری از آنان ساخته نبود و هیچکس از آنان نتوانست با این عنوان وارد مجلس شود  . گروهی دیگر معتقدند علائم روشن و متقنی نشان می دهد که حلقه انحرافی وجود دارد و در تلاش است تا همه کانونهای قدرت و ثروت را هم تحت سیطره ی خود در آورد و جریان انحرافی برای وارد کردن نیروهای خود در مجلس تمام تلاش خود را به کار بود اما نیروهای نظارتی و حساسیت افکار عمومی مانع از ورود کاندیداهای آنان به مجلس شد .

برای ارزیابی دو دیدگاه لازم است مجموعه اقدامات حلقه انحرافی در خصوص انتخابات را بررسی و ارزیابی نموده و سپس اعلام نظر نمائیم.

جلسه ی اسفند ماه 89 رئیس جمهور با اعضای ستادهای انتخاباتی استانی و سخنرانی مشایی در آن جمع  را می توان جلسه ای کاملا انتخاباتی  نام برد . همین جلسه به همین شکل و ترکیب مجددا چند ماه قبل از انتخابات 90 نیز برگزار شد که رئیس جمهور سخنان بسیار تندی درباره اختلاس سه هزار میلیاردی و.. بیان کرد .

شاید آخرین جلسه ی انتخاباتی و پرسر و صدای این جریان ، تشکیل جلسه


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ جمعه ۴ آذر۱۳۹۰ توسط پاسخگو
  تا چه حد ممکن است رئيس جمهور مشايی  را طرد کند؟
 
احتمال طرد مشایی و قربانی کردن وی در یک شرایط سیاسی خاص متصور است کما اینکه در صحبتهای اخیر مشایی  از استعفانامه نیز به میان آمده و ظاهرا مشایی متن این استعفا نامه را به احمدی نژاد داده است . برکناری مشایی بیشتر برای فراغت وی از کارهای دولتی برای پیگیری اهداف جریان انحرافی خواهد بود . 
نکته اینجاست که  احمدی نژاد اکنون خود از نیروهای کلیدی باند انحراف است و با طرد مشایی که به صورت یک حرکت تاکتیکی برای بازسازی چهره اش ممکن است انجام دهد تبرئه نخواهد شد.
نگارش در تاريخ شنبه ۲۱ آبان۱۳۹۰ توسط پاسخگو

  چرا با اینکه نظام و حکومت و دولتها اسلامی هستند ولی هر کدام از دولتها دچار مشکل شدند ؟

بخشی از مشکلات در مساله دار شدن دولت به ساختار سیاسی جمهوری اسلمی بر می گردد . به نظر می رسد اختیارات در نظر گرفته شده برای رئیس جمهور ( نظارت بر اجرای قانون اساسی ) بیش از آن چیزی است که در مقام عمل و واقعیت امکان تحقق آن وجود دارد .  اجرای اصول متعدد قانون اساسی ظرافت خاص خود را می طلبد که گاهی همراهی سران قوا نباشد مشکل ساز می شود به عنوان مثال اجرای اصل فوق با اصل تفکیک قوا دارای تعارض و تضاد هستند .

انتخاب مستقیم رئیس جمهور نیز یکی از این مشکلات است معمولا افراد اگر با رای بالایی انتخاب شوند یک نوع احساس غرور و استغنا نسبت به رهبری و سایر قوا پیدا می کنند و این زمینه ای است برای حرکتهای انحرافی .

شخصیت روسای جمهور هم در این مساله موثر بوده است متاسفانه بجز شهید رجایی و حضرت آقا سایر روسای جمهور بعد از چند سال خدمت فکر می کنند که تنها نسخه ی نجات بخش کشور طرز فکر آنان است یعنی به تئوری پردازی روی می آورند و این هم یکی از دلایل مشکلات است .  

نگارش در تاريخ جمعه ۱۵ مهر۱۳۹۰ توسط پاسخگو
در باره آخرین دسته بندی های سیاسی در انتخابات مجلس توضیح بدید؟

در انتخابات مجلس نهم هم مثل سایر انتخاباتهای آزاد در ایران ، افراد و احزاب مختلف با گرایشهای مختلف حضور خواهند داشت  .تا کنون سه جریان اصلی در این انتخابات نقش ویژه دارند جریان اصلاح طلب و جریان اصولگرا و جریان انحرافی. در جریان اصلاح طلب دو طیف تندرو و میانه رو وجود دارد که در ادامه ی مطلب ویژگی های هر یک را خواهیم آورد . در جریان اصولگرا هم 4 طیف ایفای نقش می کنند . طیف اول  طيف منتقد دولت و قائل  به تعامل با اصلاح طلبان اند دومین طیف منتقد دولت و مخالف اصلاح طلبان هستند .طيف سوم  حاميان دولت اند  و چهارمین گروه هم حاميان و در عين حال منتقد دولت و مخالف هر دو جريان انحرافي و اصلاح طلب می باشند .

جريان اصلاح طلب:

با توجه به مواضع گروهای مختلف اين جريان در خصوص انتخابات دهمين دوره رياست جمهوري در سال 88 می توان آنان را به دو طيف تندرو و ميانه رو تقسيم و از هم تفكيك کرد:


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۴ مهر۱۳۹۰ توسط پاسخگو

به نظر شما نظام در کیفیت پرداختن به اختلاس سه هزار میلیاردی درست عمل کرد؟

در این که اگر فسادی مخصوصا فساد مالی در هر جا اتفاق افتاد باید در اسرع وقت رسیدگی و به اطلاع عموم مردم برسد شکی نیست اما زمانی که 700 نفر میهمان دانشمند مسلمان از سراسر جهان برای الگوگیری قیامهای مردمی منطقه به ایران آمده اند درگیر کردن ام القرای جهان اسلام و محل امید ملتهای منطقه با اختلاس بزرگ و پرداختن بیش از حد به این مساله به شکلی که همه مسائل مهم را به حاشیه براند کار درستی نبود . برخی ها معتقدند جریان انحرافی به همراه فتنه گران درصدد تخریب وجه نظام هستند و افشای این اختلاس در همین راستاست . اگر بگوئیم هوشمندی لازم در طرح مساله و کیفیت پرداختن به آن وجود نداشت حرف بی ربطی نگفته ایم . طرح ناگهانی و پرسر و صدای این مساله به اعتماد مردم ایران لطمه زد و موجب ایجاد تردید در میان مسلمانان منطقه شد .   البته با این سخنان قصد نداریم بزرگی و زشتی این کار را نادیده بگیریم اما مهمترین هدف از طرح این مساله در این زمان تحت تاثیر قرار دادن بیداری اسلامی بود .

نگارش در تاريخ دوشنبه ۲۱ شهریور۱۳۹۰ توسط پاسخگو

نظر شما راجع به سخنان اخیر احمدی نژاد درباره سه برابر شدن یارانه ها چیست؟

 

طرح صحبت سه برابر شدن یارانه ها در سخنان رئیس جمهور ، شاید در راستای همان صحبت های اخیرش در مورد مسائل جنگ فرهنگی و بیداری اسلامی و ... باشد. این سخنان از نظر بسیاری صاحب نظران جایگاه کارشناسانه ی ندارد . از طرفی پشتوانه مالی هم ندارد . این طرح درآمدهای خاص خود را  دارد و منابع مالی محدود خاص خود را . مسیر اجرای این قانون هم روشن و دقیق است . وعده ی سه برابر شدن مبلغ دریافتی مردم بدون اینکه منابع درآمد آن تامین شده باشد قول و وعده ی غیر عملی است که با توجه به برخی سخنان احمدی نژاد مانند ایجاد 2ونیم میلیون شغل درسال 90 ( 6 ماه ؟) می تواند بیانگر این باشد که این رئیس جمهور در حال دادن وعده های بزرگ به مردم برای امیدوار وخوشبین کردن آنان به جریان منتسب به دوستان رئیس جمهوردرراستای انتخابات و تلاش برای رای آوردن این جریان در انتخابات سال 90 است .

احمدی نژاد در این مقطع حساس منطقه به وظیفه شرعی قانونی و عقلی خود که همان پاسداری از آرمانهای انقلاب اسلامی در کنار وظایف ریاست جمهوری اش است با شعارهای توخالی و وعده وعیدهای بزرگ غیر عملی نمی تواند مل کند و همین باعث می شود ضربه ی محکمی هم به قانون هدفمند کردن یارانه ها و طرح اصلاحات اقتصادی خواهد زد و هم به دیدگاههای مردم نسبت به اصولگرایی و ارزشمداری و آرمانهای امام (ره) .  امیدواریم روشنگری ها باعث شود مردم به برخی اهداف جریان انحرافی پشت سر رئیس جمهور آگاه شده و به موقع مانند همیشه ریشه ی آنها را بخشکانند.


نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۶ مرداد۱۳۹۰ توسط پاسخگو

در مقابله با جریان انحرافی چه راهکارهایی وجود دارد که تبدیل به یک فرصت‌سوزی و فتنه‌ی جدید نشود؟


برای مقابله با این جریان ابتدا باید بین رئیس‌جمهور با این جریان تمایز و فاصله ای قرار داد و به این واقعیت توجه داشت که این جریان از وی به عنوان پل عبور استفاده می‌کند، در واقع از اعتماد او سوءاستفاده می‌کند. لذا باید به آقای احمدی‌نژاد فرصت داد تا بفهمد که رأی مردم به او رأی به اصول و ارزش‌هایی بوده که در دوران قبل از وی به فراموشی سپرده شد و در گفتمان رهبری آن را جستجو کرده در شعارها و رویکرد آقای احمدی‌نژاد یافتند و عملکرد سالیان اولیه‌ی وی در دولت نیز همان را می‌گفت.

بنابراین شخص وی در پیوند با این رویکرد و عملکرد که شاخص‌های در مبارزه با اشرافیت‌گرایی، مقابله با رانت‌خواری و پاسداشت بیت‌المال، ساده‌زیستی، خدمتگزاری، عدالت‌خواهی، مبارزه با استکبار و صهیونیسم، مبارزه با تبعیض و فساد و ... است، برای مردم ارزش دارد. به عبارتی مردم با شخص پیمان اخوت نبسته‌اند بلکه دل در گرو معیارها و شاخص‌هایی دارند که از گفتمان امام و رهبری و پیام انقلاب اسلامی برخاسته است.

دوم این‌که باید ابعاد انحرافی باند انحراف و قدرت را به صورت منصفانه و واقع‌گرایانه تبیین کرد و فهم و بصیرت جامعه را نسبت به آن بالا برد.

سوم این‌که نهادهای اطلاعاتی و قوه قضائیه باید با جسارت و دقت ارتباطات سیاسی و انحرافات مالی و اعتقادی این جریان را رصد و با محاکمه‌ی عوامل مرتبط با آن هم گزارش مستند به رئیس‌جمهور و هم مردم ارائه نمایند تا تناقض برخی ادعاها با رفتار و عمل منحرفین رو شده و شبکه‌ی سیاسی آنان به کنترل درآید.

آخر این‌که نباید از فرصت‌طلبی عناصر مردود شده و تجدیدی همراه با فتنه نیز غفلت کرد و فریب برخی ادعاهای آنان را برای تبرئه‌ی خویش از آن خیانت‌ها را خورد. چرا که آنچه امروز به عنوان علائم خیانت و انحراف جریان انحرافی برملا شده دقیقاً در هدف شبیه همان اهداف فتنه‌گرانی است که تلاش کردند آن را با کمک ضدانقلاب و حمایت بیگانگان به پیش ببرند.

نقل از بصیرت

نگارش در تاريخ سه شنبه ۳۱ خرداد۱۳۹۰ توسط پاسخگو

 از نظر شما چرا اینقدر به حضور ملک زاده در وزارت امور خارجه اصرار داشتند؟


این انتصاب که با موجی از مخالفت ها و موضع گیری های نمایندگان مجلس و رسانه ها همراه بوده است می تواند به دلایل متعددی انجام شده باشد:  

1-بیش از یک سال است که روند انتصاب سفرا در وزارتخارجه متوقف شده است و حدود 50 سفارتخانه ما فاقد سفیر هستند. انتخاب ملک زاده از تیم اسفندیار مشایی می تواند پروژه مهره چینی این گروه را در ارتباطات خارجی هماهنگ و تسریع بخشد.

2- ورود ملک زاده و تیم همراهش یه وزارت خارجه بستری قانونی و رسمی را برای سفرهای خارجی و ملاقات های این گروه فراهم خواهد ساخت و دیگر کمتر شاهد طرح اعتراض ها به سفرها و ملاقات های مشکوک این جریان خواهیم بود.


3- ملک زاده که دبیری شورای عالی ایرانیان را برعهده دارد، در مسوولیت جدید می تواند


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ چهارشنبه ۲۵ خرداد۱۳۹۰ توسط پاسخگو

اگه ممکنه درباره ی زندگی نامه ی آقای مشایی و سوابق کاری وی توضیح بدید .

     مشایی در آّبان 1339 در رامسر متولد شد و فارغ‌التحصیل رشته مهندسی الکترونیک از دانشگاه صنعتی اصفهان است. پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مشایی توانست اعتماد نیروهای امنیتی را به خود جلب کند و در نخستین مسئولیت‌هایش، مسئول مناطق بحرانی وزارت اطلاعات در دوران نخست‌وزیری میرحسین موسوی و وزارت محمد محمدی ری‌شهری شود. اما هنگامی که به عضویت شورای تأمین استان آذربایجان غربی رسید، دکتر احمدی‌نژاد فرماندار ماکو بود و شاید آشنایی آنها از زمان همکاری در استانداری آذربایجان غربی شروع شده باشد. همین آشنایی به تشکیل حلقه‌ای به نام ارومیه منجر شد که احمدی‌نژاد، ثمره‌هاشمی، فتاح، محصولی و مشایی عضو آن بودند. ‏این حلقه در سال‌های 65 به غرب کشور مهاجرت کرد. در این سال محمود احمدی‌نژاد به سمت معاون استانداری ‏کردستان منصوب شد. در همان زمان اسفندیار ‌مشایی به عنوان «مسئول تدوین استراتژی نظام ‏جمهوری اسلامی در خصوص اکراد ایرانی» به فعالیت پرداخت تا زنجیره دوستی‌های این حلقه گسسته نشود.

 

او تا پیش از آنکه به حلقه دوستانش در شهرداری تهران بپیوندد، مدیرکل اجتماعی وزارت کشور، مدیر شبکه رادیو پیام و مدیر شبکه رادیو تهران بود. پس از حضور احمدی‌نژاد در شهرداری تهران او معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری و پس از آن رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران شد. همین همراهی کافی بود تا پس از انتخاب احمدی‌نژاد به عنوان رئیس‌جمهور، او راهی سازمان میراث فرهنگی شود و این سرآغاز حاشیه‌های مشایی برای دولت به شمار می‌رفت. در دولت دهم ابتدا به عنوان معاون اول رئیس‌جمهور منصوب شد اما با حکم حکومتی رهبر معظم انقلاب اسلامی از این سمت کناره گرفت. با این وجود او همچنان در حلقه نزدیکان احمدی‌نژاد ماند و رئیس دفتر او شد.

سمه تعالی

جناب آقای دکتر احمدی نژاد، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران

با سلام و تحیت

انتصاب جناب آقای اسفندیار رحیم مشایی به معاونت رئیس جمهور بر خلاف مصلحت جنابعالی و دولت و موجب اختلاف و سرخوردگی میان علاقمندان به شما است.

لازم است انتصاب مزبور ملغی و کان لم یکن اعلام گردد.

سیدعلی خامنه‌ای

27 /4/ 88

 *    سوابق اجرایی

  1.«مسئول مناطق بحرانی» وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی ایران در زمان نخست وزیری میرحسین موسوی

   2. مدیر کل اجتماعی وزارت کشور

   3. مدیر شبکه رادیو پیام

   4. مدیر شبکه رادیو تهران

   5. معاون اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران

   6. رئیس سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران

*    مسئولیت‌های کنونی

   1. رییس دفتر دکتراحمدی نژاد

   2. رییس مرکز مطالعات جهانی شدن

   3. جانشین رییس جمهور در شورای عالی ایرانیان خارج از کشور

   4. عضو شورای نظارت بر صدا و سیما

   5. عضو شورای فرهنگی دولت

   6. نماینده رییس‌جمهور در شورای نظارت بر سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران

   7. عضو کمیسیون‌های اقتصاد و فرهنگی دولت

   8. سرپرست نهاد ریاست جمهوری

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۰ توسط پاسخگو

نفوذ جریان انحرافی که مشایی و دوستانش سردمدار اون هستند در دولت چه اثراتی می تونه داشته باشه؟

اولین جرم نابخشودنی این جریان انحرافی، مصادره کردن خدمات ارزشمند دولت در خدمت این تفکر و جدا کردن سایر حامیان دولت به خاطر اقدامات آنان باشد. دولتی که متفاوت با سایر دولت ها در تاریخ انقلاب بوده ؛ در ساده زیستی، مردمی بودن، احیای ارزش های دینی و انقلابی ، دولتی که کار آمدی نظام اسلامی را به رخ جهانیان کشید حال در چنگال عده ای در راستای اهداف آنان مصادره می شود.

 

اتهام دیگر به این گروه مخصوصاً در ماجرای عزل وزیر اطلاعات سعی در به بن بست کشاندن نظام و ابقای حاکمیت دوگانه ( همان حرف اصلاح طلبان و دشمنان خارجی) و نا امید کردن ملت های مسلمان منطقه و بهره برداری دشمنان در تبلیغ این ایده بوده است  که نظام اسلامی هم خود گرفتار مشکلات داخلی و ساختاری است. این جریان با طرح مکتب ایرانی هراسی در منطقه دامن زدند و حاکمان فاسد کشورهای عربی به استناد اقدامات همین گروه سعی در تشکیل ارتش بزرگ عربی را  دارند و باز به همین بهانه قیام ملت های مسلمان خود را سرکوب می کنند.

افراد فاسد این جریان با استفاده از جن گیر و رمال تصویر دولت را در داخل و خارج مخدوش کرده اند. ضمن اینکه فریاد دلسوزان دولت آیت الله مصباح یزدی و ... به انتقاد از این وضعیت بلند شده است. اتهامات فتنه گران در زمان انتخابات علیه دولت را هم متحقق می نمایند. این گروه با طرح مکتب ایرانی مراجع تقلید، روحانیت اصیل را در حمایت از نظام و دولت به تردید انداخته اند، به شکلی که عده ای در فتنه هم به همین دلیل سکوت کردند.

احمدی نژاد و مشایی

جرم نابخشودنی جریان انحرافی ایجاد اختلاف بین اصولگرایان است که در نتیجه منجر به قدرت گرفتن و امیدواری فتنه گران به بازگشت مجدد و تلاش های فتنه گرانه آنان است. این جریان با مراجعه به بخش هایی از جامعه که اصولاً مخالف طرز فکر دولت هستند سعی در عبور از تفکر اصیل اصولگرایی و استفاده از هر ابزاری جهت تداوم افکار خود در دولت  رادارند.

شعار کار برای رضای خدا در دولت نهم با برنامه ریزی این جریان برای استفاده ابزرای از هر وسیله ای جهت  تداوم قدرت به نابودی کشیده شده و مرز  بین دولت سازندگی، اصلاحات  و دولت عدالت کم رنگ شده است. سکولارها ، فتنه گران، آمریکایی ها ، رژیم صهیونیستی و دشمنان نظام به مجموعه تحرکات این گروه امیدوار شده و جالبتر این که جریانات انحرافی و فرقه های منحرف هم از این نمد برای خود کلاهی بافته اند .

امیدواری دشمنان خارجی و فتنه گران داخلی، سکولارها، فرقه های ضاله و نگرانی دوستان واقعی دولت و نظام ، بد نام شدن دولت ، احساس خطر مراجع و روحانیت اصیل و عدم تداوم دولت عدالت با سوء استفاده این گروه و نا امیدی ملت های مسلمان و انقلابی و ... از آثار و نتایج اقدامات جریان انحرافی است.

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۵ خرداد۱۳۹۰ توسط پاسخگو

چرا احمدی نژاد اینقدر برای جریان موسوم به جریان انحرافی ارزش قائله ؟

برخی معتقدند این گروه در روزهای تنهایی رئیس جمهور در کنار وی بوده اند و شبانه روز هم در راستای اهداف ایشان تلاش می کنند، به همین دلیل بعید است که ایشان به سادگی استدلالی را در انحراف آنان قبول نماید.

گروهی براین باورند که این گروه سالهاست در کنار رئیس جمهور کار می کنند و به لطایف و ظرایف و روحیات احمدی نژاد دقیقاً آشنا هستند، بنابراین در کیفیت انتقال مفاهیم و موضوعات به گونه ای عمل می کنند که رئیس جمهور مجذوب آنان شده است. به عنوان نمونه با شروع کارهای بزرگ مانند طرح مسکن مهر، هدفمندی یارانه ها و حتی رقابت های انتخاباتی به شکلی قوت قلب به ایشان داده اند که با اعتماد به نفس کامل و امید به نتیجه گیری صد در صد وارد شده و موفق هم شده است.

بعضی ها  می گویند جریان انحرافی با تملق فراوان سعی دارد ضمن برجسته کردن موفقیت های دولت به آقای احمدی نژاد القا نماید که او یک شخصیت فرا ملی است و یک رسالت جهانی دارد و در انجام این رسالت باید از قید و بند های داخلی عبور نماید . در این مسیرافرادی نظیر مشایی از قدرت تاثیر گذاری روحی خود  و مرتاضین هم استفاده کرده اند.

دسته ای معتقدند: احمدی نژاد اکثر نخبگان سیاسی حتی جمع اصولگرایان را علیه خود می داند، بنابراین هرگونه تلاش برای بیان واقعیات جریان انحرافی را تلاش برای حذف بهترین یاران خود توسط همین افراد تلقی کرده و با آن مخالفت می نماید. او بر این باور است که مخالفان با تبلیغات منفی سعی در مخدوش جلوه دادن وضعیت یاران صمیمی او را دارند تا با حذف آنان کم کم زمینه حذف خود او را فراهم نمایند.

به نظر گروهی دیگر، جریان انحرافی به شکلی در شخصیت آقای احمدی نژ اد نفوذ کرده اند (با دوستی طولانی و استفاده از  رمال و مرتاض و ... ) که ایشان تمام تلاش های انحرافی آنان اعم از اعتقادی، سیاسی واقتصادی را در خدمت اهداف بزرگ خود می پندارد.

در مجموع به نظر می رسد آقای احمدی نژاد اهداف بزرگی را در دولت نهم و دهم در سر داشته است  که بخش های از آن را تحقق یافته می داند و همه موفقیت ها را مدیون تیمی می داند که در کنار او بوده اند، پس برای ادامه این موفقیت ها به شدت نیازمند به آنان است. هرچند جریان انحرافی برای رسیدن به مقاصد خود بهترین محمل را همین اعتماد رئیس جمهور به خود دانسته و بیشترین بهره برداری را از همین مسئله نیز داشته اند. گویا آقای احمدی نژاد سایر عوامل موثر در موفقیت هایش (حمایت رهبری و حزب الله) را خیلی مهم نمی داند و تصمیم گرفته است بدون آنها این مسیر را ادامه دهد.

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ توسط پاسخگو

چرا حمایت کنندگان پرو پا قرص دولت كه دو سال پيش با تمام وجود از احمدي نژاد حمايت مي كردند،حالا اينطور به انتقاد پرداختند؟ آیا با این اشتباهات  از رای دادن به احمدی نژاد پشیمان نباشیم ؟

 اکثرحمايت های حمایت کنندگان دولت بر اساس اصول و ضوابطي بود و اين انتقادها هم به خاطر عبور برخی از اعضای دولت از آن ضوابط است. ماهيت جريان انحرافي در آن زمان به شكل امروزي روشن نشده بود و تنها ایرادی که به احمدی نژاد وارد بود حمایتش از مشایی ای بود که کمتر از 20-30جمله علیه وی مطلب داشتیم و آنهم فقط حرف بود و اسناد و مدارکی  که اکنون وجود دارد علیه وی وجود نداشت و حتی اميدی جدي به اصلاح این رفتار رئیس جمهور داشتیم و البته هنوز هم امیدی داریم.

ملت با حمايت از يك راه و روش درست فتنه گرانی را به حاشيه برد که مطمئنا با ترفندهای مختلف  و روند برنامه های ساختارشکنانه  و طرح های برنامه ریزی شده ی عبور از رهبری و ارتباط با امریکا و در مواردی تحقیر ملت و ...  قصد انحراف در مسیر انقلاب اسلامی و آرمانهای امام را در دست داشتند  تمام این برنامه ها جزء اهداف و برنامه های از پیش تعیین شده ی فتنه گران بود . نظام اسلامی و ملت ایران امروز در مواجهه با جريان انحرافي داراي يك تجربه گرانبهايي است كه دو سال پيش فاقد آن بود.

يكي از افتخارات ما اين است كه شخص محور نيستیم، يعني اگر احمدي نژاد هم نتواند در چارچوب ضوابطش به راه درست خود ادامه دهد ضمن عبور از احمدی نژاد به فتنه گران و حاميان آنها هم هرگز روي نخواهیم آورد. مسير اصولگرايي كه مسيري عادلانه، مردمي و ارزشي است باز است و همواره ادامه دارد. والبته ريزش و رويش هم يك سنت تاريخي است . ملت ایران افتخار مي كند كه هم حمايت و هم انتقادش بر اساس ضابطه ها و آرمانها و خط قرمزهای نظام است و تا کنون هم در مواجهه با فتنه گران ، هم در رای دادن به احمدی نژاد و هم در برخورد و مخالفت با جریان انحرافی نفوذ کرده در دولت به وظیه و تکلیف خود عمل کرده و هرگز پشیمان نخواهد بود

نگارش در تاريخ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ توسط پاسخگو

لطفا در مورد سي دي كه در مورد ظهور امام زمان (عج) و شخصيتهاي دولتي امروز تهيه و در جامعه تكثير شده توضيح دهيد

مدتی پیش در بسیاری از محافل و اماکن دانشگاهی و فرهیخته و بعضا مذهبی سی دی ای پخش شد که در آن احادیث و روایات مختلف درباره ی ظهور را بررسی نموده و برای برخی از شخصیت های ذکر شده در این احادیث مصادیقی را مطرح نمودند . البته این تعیین مصداق از طرف افراد مطلب تازه ای نیست چه اینکه قبل از این هم مصداق این روایات را به برخی سران نظام همچون هاشمی ، رحیم صفوی و شمخانی نسبت می دادند .بازتاب منفی سی‏دی انحرافی ظهور در تلویزیون مسیحیانبا پخش این سی دی و این تطبیق مصادیق ، برخی معتقدند تولید و انتشار این سی‌دی برعهده یک جریان انحرافی است. در همین مورد برخی از علما نیز اعلام موضع نمودند و خواستار بازداشت شدن کارگردان این مستند آقای سیجانی شدند . برخی هم مانند آقای پناهیان مواضع خود را اینگونه اعلام کرد : همیشه سفارشم به افرادی که در این زمینه‌ها کار می‌کنند، این بوده است که در  مقام تطبیق مصادیق محتاط باشند. اولا اگر دلایل محکمی ندارند، به سمت بیان احتمالات نروند و اگر دلایل محکمی برای تطبیق دارند، با احتمال بیان کنند.

به بیان ساده تر برخی می گویند اگر قرار است کسی برای احادیث مصداقی تعیین کند آنرا در مقام احتمال بیان کند نه در مقام یقین . چرا که همین یقینیات اگر اتفاق نیفتد و اشتباه باشد بازی مستقیم با احساسات مذهبی مردم و علاقه ی خاص آنان به امام زمان (عج) و یاران ایشان است که ضربه ی محکمی بر پیکره ی فرهنگ انتظار وارد می کند . البته از آنجایی که بسیاری از صاحبنظران ساخت این مستند را به جریان انحرافی مشایی نسبت داده اند بعید نیست در راستای فتنه ای که تحلیلگران سیاسی و مذهبی ما از آن سخن گفته اند و در آینده به وقوع خواهد پیوست  باشد.

 پخش این سی دی بازتاب جهانی نیز داشت و از آن علیه ایران سخنانی مطرح شد . به عنوان مثال ژوئل روزنبرگ، مؤلف کتاب «امام دوازدهم» نیز در مصاحبه با شبکه سی بی ان مدعی شده است: «به گمان من فیلم تکان دهنده ای است زیرا پرده از نیات رهبران ایران برمی‌دارد و اینکه آنها می خواهند جنگ با کشورهای جهان را آغاز کنند و جنگ با اسرائیل را قریب الوقوع تر از آنچه دیگران می پندارند می دانند.»

لینک های مرتبط : پاسخ پناهیان به پرسشی در مورد سی‌دی "ظهور بسیار نزدیک است؟"

                          بازتاب منفی سی‏دی انحرافی ظهور در تلویزیون مسیحیان

نگارش در تاريخ دوشنبه ۵ اردیبهشت۱۳۹۰ توسط پاسخگو

ماجرا از این قرار است که حیدر مصلحی روز شنبه حسین عبدالهی معاون ستاد خود را که بسیار نزدیک به تیم مشایی است –و روزنامه فتح شده ایران او را «سرمایه ملی» خوانده- پس از مدت ها اختلاف عزل کرد. بلافاصله پس از این اتفاق و با پی گیری تیم مشایی، رییس جمهور حیدر مصلحی را احضار کرد و از او خواست استعفا بدهد. مصلحی نیز این درخواست را پذیرفت. پس از آن، رییس جمهور در جلسه عصر یکشنبه دولت ضمن اعلام خبر ادغام وزارت نیرو و وزارت صنایع و بدون هرگونه مقدمه چینی اعلام کرد که از این به بعد آقای مصلحی نیز مشاور امور اطلاعاتی وی خواهد بود. برخی اخبار حکایت از این دارد که اعضای دولت از شنیدن این خبر شوکه شده اند و مصلحی هم دیگر ضرورتی به ادامه حضور در جلسه ندیده است.

یکشنبه شب، رییس جمهور پیامی از رهبری دریافت می کند که ایشان با این اقدام مخالفند و مصلحی باید در سمت خود ابقا شود.

علت مخالفت رهبری هم همانگونه که خود ایشان فرمودند مصلحت های کشور بود .

نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۰ بهمن۱۳۸۹ توسط پاسخگو

درباره اقدامات لاریجانی و رئیس مجمع در شنبه سیاه توضیح دهید ؟

 به دنبال اختلاف نظرهای پیش آمده بین مجلس شورای اسلامی و شورای نگهبان در خصوص برخی مواد برنامه پنجم، مسئله در روزهای سه شنبه 21 دیماه و شنبه 25 دیماه در مجمع تشخیص مصلحت مطرح شد.

در نشست روز سه شنبه موضوع اختلاف بین مجلس و شورای نگهبان در دستور کار قرار گرفت. مجلس شورای اسلامی بر معرفی رییس بانک مرکزی توسط رییس جمهور و رای اعتماد نمایندگان تاکید داشت و شورای نگهبان این کار را بر خلاف قانون اساسی می دانست. قبل از طرح موضوع، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام قصد داشت نظری که از سوی دفتر رهبر انقلاب به ایشان ابلاغ شده بود را اعلام نماید که متاسفانه با بهانه‌جویی برخی از اعضای ذی نفوذ مجمع تشخیص و از جمله رییس مجمع و رییس مجلس مواجه می شود تا جایی که اعلام می کنند در این خصوص اطلاعات کافی دارند و نیازی به طرح آن نیست!


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ یکشنبه ۱۹ دی۱۳۸۹ توسط پاسخگو

آیا این حرف موسوی که گفت سیاست و روحیه آقای دکتر احمدی نژاد به دیکتاتوری می انجامد در حال تحقق نیست ؟! مقاومت در مقابل رهبری مجلس قوه قضاییه معاون اول رییس دفتر و رواج فساد مالی دستگاهها ؟

از نظر موسوی دیکتاتور یعنی کسی که به حرف او گوش ندهد ! و در حقیقت همه ی ملت ایران که در 9 دی به خیابانها ریختند دیکتاتورند !او هم اکنون که رای نیاورده اینگونه مستبدانه رفتار می کند ، اگر انتخاب می شد چه می شد؟! احمدی نژاد معصوم نیست که اشتباه یا خطا نکند . حمایت ما هم از او به دلیل جهت گیری های درست او در اداره ی کشور و ولایتمداری اوست . در اطاعت احمدی نژاد از رهبری همین بس که ایشان یک کلمه از او خواستند درباره ی فتنه حرفی نزند و احمدی نژاد هم یک کلمه حرفی نزد و به این قضیه وارد نشد . ماجرای مشایی هم که متاسفانه با شیطنت برخی نمایندگان واقع شد .

درباره ی مجلس هم احمدی نژاد استدلالهایی دارد که ما در همین وبلاگ مفصل به آن پرداختیم . در خصوص معاون اولش هم رئیس جمهور معتقد است دهها از فتنه گران و افرادی نظیر مهدی هاشمی  آزادند و هیچ اتهامی به آنان روا داشته نمی شود ولی  دوست و دشمن رحیمی را مورد حمله قرار داده اند . در آستانه ی اجرای طرح بزرگ هدفمند کردن یارانه ها اعلام اتهام علیه رحیمی می کنند تا دولت را تضعیف نموده و به اهداف خودشان یعنی شکست در اجرای طرح اصلاح اقتصادی برسند. رواج فساد در دستگاهها هم که تنها ازاین دولت نبوده و نیست . سیستم اداری ما در 16 سال سازندگی و اصلاحات اینگونه بار آمده و یکی از مشکلات احمدی نژاد همین سیستم باقی مانده از آنان است .

نگارش در تاريخ سه شنبه ۳۰ آذر۱۳۸۹ توسط پاسخگو

 

انگیزه ی اصلی جابجایی در مسئولیت وزارت امور خارجه  چیست ؟

در خصوص انگیزه های ریاست محترم جمهور در تعویض و جابه جایی در وزارت امور خارجه حدس ها و احتمالات زیادی مطرح است و دقیق نمی توان گفت که کدامیک از آنها انگیزه ی اصلی بوده است .

عده ای معتقدند رئیس جمهور ازعملکرد متکی رضایت  نداشته و دلیل اینکه احمدی نژاد برای امور خاورمیانه و .. نمایندگانی چون مشایی و بقایی را انتخاب کرد همین نارضایتی بوده است و عده ای هم می گویند متکی از این که احمدی نژاد این نمایندگان را در امور بین الملل انتخاب کرد ابراز ناراحتی کرده و به همین دلیل احمدی نژاد وی را برکنار نموده است که البته احتمال  گزینه ی اول بیشتر است چرا که اگر احمدی نژاد ناراضی نبود نیازی به انتخاب نماینده نمی دید و دیگر ناراحتی متکی هم بی معنا بود .   

متکی در طول وزارت خود در امور خارجه خیلی منویات و خواسته های رئیس جمهور را اجرایی نمی کرد و از طرفی عملکرد سفارتخانه ها و سفرای ایران در خارج از کشور نیز مزید برعلت شده است .

نزدیکی متکی به هاشمی و دور شدن افکار متکی از رئیس جمهور علیرغم ولایی بودنش هم  شاید دلیل دیگری برای جابجایی متکی  باشد .   

نگارش در تاريخ جمعه ۲۱ آبان۱۳۸۹ توسط پاسخگو

در هدفمند کردن یارانه ها چرا به این مساله نگاه نمی کنید که بعضی اجناس هم افزایش قیمت خواهند داشت ؟ مثل آب و برق و گاز و ... ؟ 

از نظر موقعیت مکانی زندگی هموطنان ما به دو گروه تقسیم می شوند : شهر نشین و روستا نشین و از طرفی دیگر مناطق کشور هم به مناطق سردسیر و گرمسیر و معتدل تقسیم می شوند . در زمینه ی سوخت مصرفی آنچه که در تعدادی از مناطق روستا نشین مهم است نفت سفید است و آنچه که از سوخت در مناطق شهر نشین اهمیت دارد گاز و بنزین  است . در مناطق سردسیری و گرمسیری تعرفه ی گاز کمتر از مناطق معتدل است چرا که مثلا در استانی مثل خوزستان مردم حدود ده ماه از سال از کولرهای گازی استفاده می کنند و یا در مناطق سردسیر مردم تا اردیبهشت ماه هم بخاری های خود را خاموش نمی کنند .در مناطق روستایی که از نفت استفاده می کنند تعرفه ی نفت کمتر از سایر جاها خواهد بود با این تفاصیل باید گفت  در اصل اجرای این طرح برای برقراری عدالت است و عدالت یعنی هر چیزی سر جای خودش .بر برق 70 درصد مردم هم متوسط 5 الی 6 هزار تومان افزوده خواهد شد که با توجه به یارانه ای که پرداخت شده بعید است کسی از این مسئله ناراحت و نگران شود.

  این را هم باید در نظر داشت که در هر جامعه ای وقتی یک اتفاق بزرگ خصوصا در زمینه ی اقتصاد و معیشت مردم قرار است انجام پذیرد تا چند ماه تبعات این مسئله خواه نا خواه در جامعه وجود خواهد داشت . اما آنچه مهم است این است که دولت برای انجام این طرح ذخیره استراتژیک کرده تا جایی که قیمت  23 قلم از کالاهای اساسی مورد نیاز مردم تغییر نخواهد کرد و یا تغییر بسیار جزئی و کم اهمیتی خواهد داشت و البته باز هم باید در نظر داشت که 90 درصد این طرح با همکاری مردم امکان پذیر است و اگر مردم بدانند و مطمئن باشند که انجام این طرح برای آرامش بخشی به زندگی خودشان است قطعا همکاری بسیار خوبی با دولت خواهند داشت .      

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۲۰ آبان۱۳۸۹ توسط پاسخگو

سلام چگونه است که می گویند با هدفمند کردن یارانه ها وضعیت اقتصادی مردم بهتر می شود ؟

ببینید در دنیا  برای اینکه ببینند یک فرد فقیر است یا خیر به درآمدش نگاه می کنند . اگر کسی به طور متوسط روزانه دو دلار در آمد داشته باشد دیگر فقیر نیست . از طرفی بالاترین نرخ  درآمد ماهانه دهک یکم 45 هزار تومان است .در طرح هدفمند کردن ،اکنون به حساب افراد ماهیانه  40 هزار تومان ریخته شده است و این به این معناست که درآمد این افراد حداقل  دو برابر می شود . پس قدرت خرید آنها نیز بالاتر می رود . با این روند ۵ دهک اول تا پنجم یعنی حدود  ۳۵ میلیون نفر قطعا وضعیت اقتصادی بهتری پیدا خواهند کرد و به دو دهک ۶ و ۷ نیز در صورتی که صرفه جویی کنند و درست مصرف کنند نیز کمک شده است  .

 لینک های مرتبط :

اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها چه مزیتی دارد ؟

 

نگارش در تاريخ جمعه ۲۳ مهر۱۳۸۹ توسط پاسخگو

سلام عليكم چرا صدا سيما مصاحبه هاي آقاي احمدي نژاد در سفر سازمان ملل با خبر نگاران خارجي را كامل پخش نمي كند ؟

سلام

تا آنجایی که ما تلویزیون را می بینیم هر وقت فرصت مناسبی وجود داشته باشه هر بار یکی از مصاحبه های رئیس جمهور با رسانه های مهم امریکایی را پخش می کنه مثلا روز پنجشنبه 22 مهر ساعت حدود 20 شبکه ی یک مصاحبه رئیس جمهور با کریتسین امانپور را نشان داد .

 

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۳ مهر۱۳۸۹ توسط پاسخگو

 نظر شما راجع به سفر رئیس جمهور ایران به لبنان چیست ؟

 سفر آقاي احمدي نژاد به لبنان با دعوت رسمي ميشل سليمان رييس جمهوري لبنان صورت مي گيرد که مورد استقبال مقامات رسمي و مردم اين كشور نیز قرار گرفته است .
گروه هاي فعال سياسي و مذهبي لبنان و سازمان هاي مردم نهاد در بيانيه هاي مختلفي از اين سفر به عنوان يك سفر تاريخي ياد كرده و آنرا مهم شمرده اند.

علاقه ی مردم و مسئولین لبنانی به ایران و مقامات ایرانی خصوصا آقای احمدی نژاد بر کسی پوشیده نیست  به طوری که برای دیدار آقای احمدی نژاد از مناطق جنوب لبنان برنامه ریزی های گسترده ای جهت استقبال مردمی از وی شده است .

سفير جمهوري اسلامي ايران در بيروت هدف عمده سفر آقاي احمدي نژاد به اين كشور را 'حمايت از وحدت لبنان' و 'شناخت و پيگيري مناسبات اقتصادي و تجاري ميان دو كشور' عنوان نموده است.
 ممکن است جمهوري اسلامي در جريان این سفر كمك هاي نظامي و دفاعي خود براي تجهيز ارتش و همكاري هاي نفتي و برق به ويژه حل مشكل برق در لبنان را عرضه كند.
با اين وجود عده اي قصد دارند با وارونه جلوه دادن اهداف واقعي اين سفر ،‌آن را تلاش براي عميق تر كردن اختلافات گروههاي موثر در صحنه سياسي لبنان و همچنين تشويق رژيم صهيونيستي براي دست زدن به ماجرا جويي جديد قلمداد کنند و فضاسازی هایی را نیز داشته اند از جمله گروه ۱۴ مارس که تلاش خود را در این راستا انجام می دهد و سفر احمدی نژاد به لبنان را نگران کننده و تحریک کننده ی رژیم صهیونیستی برای اقدامات جدید اعلام کرده است .

سفر احمدی نژاد به لبنان مخالفان سرسختی نیز دارد از جمله ی آنها رژیم صهیونیستی است که تلاش می کند با اعمال فشار بر مقامات لبناني این سفر جلوگيري کند.

روزنامه هاآرتص دليل اصلي نگراني رژیم صهیونیستی را ، انتشار اخبار مبني بر سفر احمدي نژاد به جنوب لبنان و ديدن از روستاهاي بنت جبيل و مارون الراس در نزديکي سرزمین های اشغالی است.این رژیم در راستا با هدف جلوگيري از سفر رئيس جمهور ايران به لبنان، از طريق دولت‌هاي فرانسه و امريکا و همچنين بان کي مون دبير کل سازمان ملل، براي سعد حريري نخست وزير و ميشل سليمان رئيس جمهور لبنان، پيام‌هايي را ارسال کرده است و  در اين پيام‌ها به لبنان هشدار داده است که فراهم کردن امکان بازديد احمدي‌نژاد از مناطق مرزي جنوب لبنان، عاقلانه نيست. از طرفی در نشریات دیگر سعی شده است به مسئله ی ربودن احمدی نژاد دامن بزنند تا شاید به طریقی این سفر را ملغی نمایند .

نگارش در تاريخ جمعه ۱۹ شهریور۱۳۸۹ توسط پاسخگو
چرا عده ای با انتخاب نماینده ویژه از طرف رییس جمهور در سیاست خارجه مخالفند؟

استدلال این افراد این است که نمایندگان ویژه نه فرصت کافی دارند ونه تخصص لازم و نه پاسخگوی مجلسند و این یعنی موازی کاری! بله اگر این نمایندگان با هماهنگی وزارت خارجه و زیر  نظر این وزارتخانه باشد قابل قبول است وگرنه نتیجه انتخاب این نمایندگان می شود افتضاح اجلاس ایرانیان و یا موضع گیری  غلط بقایی در ترکیه!
مقام معظم رهبری در دیدار با هیات دولت خواستند سیاست خارجه در وزارت خارجه متمرکز شود.
برخی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی هم این اقدام رییس جمهور را بری فرار از پاسخگویی و مغایر اصول قانون اساسی می دانند.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱۷ شهریور۱۳۸۹ توسط پاسخگو

به نظر شما منظور مقام معظم رهبری در متمرکز شدن فعالیت های سیاست خارجی در وزارت امور خارجه چیست ؟

چندی پیش رئیس جمهور کشورمان دو تن از مسئولین دولتی را به سمت های مسئول امور خاورمیانه و مسئول امور آسیا معرفی نمود که البته با موضعگیری های مختلفی خصوصا از سوی دلسوزان نظام روبرو شد هم در اصل مسئولیت ها و هم در انتخاب افراد مسمی به این سمت و حتی در نوع نوشتن احکام آنان .

هنگامی که مقام معظم رهبری سخن از تمرکز در فعالیت های امور خارجه می کنند احتمالا به این موضوع بر می گردد که با وجود وزارت امور خارجه که در این سالها بسیار قدرتمند و مدبرانه اهداف نظام را پیش برده است به وجود آوردن دو پست که از همان ابتدا در ترکیه و ارمنستان و ... جنجال آفرینی کرده است به صلاح نمی باشد و بهتر است هر چه زودتر این مسئولیت ها به وزارت امور خارجه سپرده شده و یا در صورت عدم نیاز به آنها ،این مسئولیت ها برچیده شود .

نگارش در تاريخ شنبه ۳۰ مرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

هزینه های واقعی همایش ایرانیان خارج از کشور چقدر بوده آیا این مقدار هزینه لازم بوده است ؟

در روزهای برگزاری این همایش منتقدین تبلیغ کردند که 80 میلیارد هزینه داشته است در حالیکه مجریان برنامه اعلام کرده اند حدود 6 الی 8 میلیارد هزینه کرده اند . اگر هدف این همایش ایجاد الفت بین متخصصین ایرانی خارج از کشور با وضعیت داخل و جذب سرمایه های آنان بوده باشد و موفق هم شده باشد حتی میزان رقم منتقدین هم مبلغ زیادی نیست چون در دراز مدت جبران خواهد شد .

 این تجربه سایر کشور ها هم بوده است که هموطنان خارج از کشورشان را دعوت و از تخصص آنان استفاده کرده اند . اما اگر خدای ناکرده فقط این همایش محملی برای اظهارات بی اساس مشایی باشد که یک ریال آن هم اضافی و زیاد است . آشنایی ایرانیان با فرصت ها و ظرفیت ها و انتقال پیام انقلاب توسط آنان و ایجاد همدلی بین داخل و خارج از مزایای این همایش است که اگر به وجود آمده باشد عالی است .

نگارش در تاريخ جمعه ۲۲ مرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

اینکه قراره احمدی نژاد و اوباما دیدار داشته باشند حقیقت داره یا شایعه است؟

 

مشاور امنيت ملي آمريكا اعلام كرد كه رئيس‌جمهوري آمريكا احتمالا آمادگي دارد تا با رئيس‌جمهوري ايران ديدار كند.

 "جيمز جونز " مشاور امنيت ملي "باراك اوباما " در گفت‌وگو با شبكه تلويزيوني "سي‌ان‌ان " از احتمال ديدار رئيس‌جمهور آمريكا با "محمود احمدي‌نژاد " رئيس‌جمهوري ايران در صورت آغاز گفت‌وگوهاي هسته‌اي خبر داد.

وي در رابطه با ديدار اوباما و احمدي‌نژاد گفت: در نهايت چنانچه همگرايي مسيرها را داشته باشيم، همه چيز ممكن خواهد بود.

جونز افزود: چنانچه مقامات ايران موافقت كنند كه گفت‌وگوها با آژانس بين‌المللي انرژي اتمي در خصوص برنامه هسته‌اي اين كشور از سر گرفته شود، باب مذاكره آمريكا با ايران نيز باز است.

اين در شرايطي است كه جمهوري‌ اسلامي در پيگيري برنامه هسته‌اي خود همواره آژانس بين‌المللي انرژي اتمي را طرف خود دانسته و همكاري كامل و همه‌جانبه‌اي نيز با آژانس داشته است. آژانس بين‌المللي انرژي اتمي نيز بارها در گزارش‌هاي خود درباره برنامه هسته‌اي ايران بر صلح‌آميز بودن اين برنامه و تطابق كامل آن با توافقات بين‌المللي تأكيد كرده است.

محمود احمدي نژاد كه چند روز پیش  در جمع ايرانيان مقيم خارج از كشور سخن مي‌گفت، طي سخناني اظهار داشت: ما همواره اهل منطق و گفت‌وگو بوده‌ايم و هيچ گاه ايرانيان با شمشير جلو نرفته‌اند.

وي خطاب به رئيس جمهور آمريكا گفت: من آخر شهريور براي شركت در مجمع عمومي به آمريكا خواهم رفت و بر همين اساس اعلام مي‌كنم كه آقاي اوباما قبول كند تا با من مثل دو مرد در مقابل رسانه‌ها گفت‌وگو كند تا مشخص شود كه راهكار چه كسي براي اداره جهان بهتر است.

دولت آمريكا فرداي همان روز درخواست ايران براي برگزاري مناظره رو در رو ميان "محمود احمدي نژاد "رئيس‌جمهوري ايران و "باراك اوباما " را رد كرد.

مشاور امنيت ملي آمريكا در ادامه اظهارات خود در گفت‌وگو با شبكه سي‌ان‌ان گفت: بازگشت 3 زنداني آمريكايي دستگير شده در ايران اقدامي مهم در راستاي برگزاري گفت‌وگوي آمريكا با ايران خواهد بود.

وي افزود: يك اقدامي كه مقامات ايران مي‌توانند انجام دهند، بازگرداندن 3 زنداني آمريكايي دستگير شده در اين كشور است. اين اقدام مي‌تواند به بهبود روابط دو كشور بيانجامد.

جيمز جونز ضمن اين مكالمه تلويزيوني از پرداختن به موضوع احتمال به كار گيري اقدام نظامي در قبال ايران خودداري كرد و گفت: قصد ندارم به اين موضوع بپردازم.
 

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۲ مرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

 چرا احمدی نژاد برای مذاکره با آمریکا در سطح ریاست جمهوری اعلام آمادگی کرده است ؟

 بحث مذاکره ایران و آمریکا بر سر مسائل خاورمیانه و خصوصا بحث هسته ای مدتی طولانی است که مطرح شده . غربی ها و خصوصا آمریکا در تبلیغاتی که در سر تا سر دنیا داشته اند این طور القا کرده اند که ایران اهل مذکره و گفتگو نیست و منطقی ندارد . اما ایران در مسائل مختلف خصوصا در بحث هسته ای با ابتکار عمل های خود نظیر اعلام آمادگی برای مذاکره ، تفاهم نامه ی تهران که با همکاری ترکیه و برزیل امضا شد به دنیا نشان داد که اهل مذاکره است و می تواند در فضایی برابر حرف خود را بزند . نیت سوء امریکا زمانی مشخص می شود که وقتی ایران فضای برابر و بدون سلطه طلبی را برای مذاکرات خواستار می شود امریکا آن را قبول نمی کند و باز هم حرف از بی منطقی ایران می زند. این بار رئیس جمهور در برابر ایرانیان مقیم خارج اعلام کرده است که در شهریور آماده گفت‌وگو با اوباما به صورت آزاد و در برابر رسانه‌ها و در خصوص مسائل جهانی هستیم.

 

این نشان از منطق محکم و قوی ایران در برابر قدرتهای جهان از جمله امریکا دارد که حتی حاضر است در سطح ریاست جمهوری به مذاکره بنشیند به طوری که رسانه های خبری هم شاهد آن باشند . البته ناگفته نماند امریکا علیرغم جوسازی ها به این خواسته تن نخواهد داد چرا که در برابر مشکلات افغانستان ، فلسطین ، عراق و جای جای دنیا و نیز مسئله ی جنایات رژیم صهیونیستی ، این امریکاست که پاسخ درستی به سوالات احتمالی احمدی نژاد ندارد و در برابر افکار عمومی جهان محکوم شده و جنایتکار جنگی خوانده می شود . در برابر مسائل هسته ای ایران نیز امریکا مدرکی که بر غیر صلح آمیز بودن فعالیت های هسته ای ایران دلالت کند ندارد که ارائه دهد پس در این زمینه هم سکوت خواهد کرد و یا نهایتا به دروغ تشبث می کند . پس آمریکا و شخص اوباما هرگز با وجود احمدی نژاد پای میز مذاکره نخواهد آمد مگر آنکه دروغ هایی محکم تر از مستندات ایران ارائه دهد.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۶ مرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار بود رئیس جدید  دانشگاه آزاد را معرفی نماید از طرفی قانونی در مجلس در خصوص وقف موسسات آموزش عالی به تصویب رسید که مورد اعتراض دانشجویان قرار گرفت . در این کش و قوس مصوبه دیگری هم در مجلس به تصویب رسید که مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی درباره دانشگاه آزاد پابرجاست . شورای نگهبان وقف دانشگاه آزاد را رد کرد ولی هاشمی همچنان اصرار به وقف دانشگاه آزاد را دارد و در جلسه ای که موسوی را هم دعوت کرده بودند تاکید بر وقف دانشگاه را داشتند . آقای احمدی نژاد ظاهرا در جلسه ی شورای عالی انقلاب فرهنگی درخواست برکناری جاسبی را می نماید و می گوید دانشگاه آزاد قلک   هاشمی شده است و باید این قلک شکسته شود و جاسبی نباید در پست خود باقی بماند . مقام معظم رهبری در نامه ای به هاشمی و رئیس جمهور خواستار پایان مباحث غیر ضرور شدند و مساله وقف دانشگاه آزاد را به یک هیات کارشناس حقوقی و فقهی به ریاست آقای لاریجانی رئیس قوه قضائیه گذاشتند که در نهایت افراد به این حکم گردن نهند .

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۶ مرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

 حقیقت ماجرا این است که در ایران اصناف بزرگ مالیات را به اندازه بقیه کشورها نمی دهند . اصلا فرار مالیات امری مصطلح  در ایران شده است . از طرفی دولت بر اساس کارشناسی خودش یک رشد 70 درصدی مالیاتی را پیش بینی کرده بود که مورد اعتراض اصناف قرار گرفت و نهایتا با مذاکرات صورت گرفته با نمایندگان اصناف به 15 در صد تقلیل یافت . هر چند دولت معتقد است 70 درصد نبوده و نحوه محاسبه و مبنای محاسبات متفاوت بوده است به هر حال این اشکال به دولت وارد است که با واردات بی رویه کالاهایی که انجام می شود و با قاچاقچیان کالاهای چینی و ... باید وضعیت اصناف را ملاحظه می کرد البته نباید تلاش فتنه گران در ایجاد مقابله بین دولت بازاریان را نادیده گرفت بالاخره یکی از راههای موج سواری این افراد سوار شدن بر موج نارضایتی های اجتماعی است هر چند با تلاش اصناف متعهد در این زمینه هم ناکام ماندند و گزارش های دروغی که سایت ها و روزنامه های طرفدار فتنه می دادند نشان دهنده اقدامات پشت صحنه و علاقه آنان به دامن زدن به این اختلاف بود .

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۲ تیر۱۳۸۹ توسط پاسخگو

هدف حفظ وضعیت فعلی دانشگاه آزاد یعنی خارج بودن آن از نظارت نظام است. این طرح سال 87 در همین مجلس مطرح شده است و نمایندگان به دلیل رعایت شان مجلس آن را از دستور کار خارج کردند. یک مساله انحرافی مطرح شد که نمایندگان وزارت علوم را موظف کردند با نظارت بر موسسات غیر انتفاعی هزینه دریافتی از دانشجویان را با توجه به امکانات این موسسات دریافت نمایند.

طرفداران جاسبی از طرفی به دنبال یک رای از دادگاه بودند تا از روند اجرایی شدن اساسنامه جدید توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی جلوگیری نمایند و از سوی دیگر بتوانند با یک طرح در مجلس، موضوع مساله وقف و عدم تغییر در اساسنامه دانشگاه آزاد را مطرح کردند. اسداله بادامچیان و عباسپور برادر خانم جاسبی نقش اساسی در مطرح شدن این طرح داشتند و نمایندگان مانند نورا و منادی هم در اضافه شدن پیشنهادات نقش آفرینی کردند. لاریجانی هم می توانست با استفاده از نقش ریاست خود در مجلس طرح را از دستور خارج کند که با توجه به مواضع دوپهلوی وی باز هم این کار را نکرد.

 

وزیر اطلاعات گفته است گروهک منافقین قصد داشتند در آستانه قیام مسلحانه خود در سال 60 امسال هم اقداماتی انجام دهند از جمله بمب گذاری در چندین نقطه از شهر تهران ! که خوشبختانه دو گروه از آنان قبل از انجام هر گونه اقدامی دستگیر شدند . وی برنامه های جدید منافقین را با رویکرد جدید به شکل ذیل اعلام کرد:

1-     ارتباط گیری گسترده با داخل کشور در قالب اینترنت و شناسایی افراد آماده برای رسیدن به اهداف خود .

2-     جمع آوری اطلاعات از داخل کشور در کوتاهترین زمان و کمترین هزینه

3-     درج دائمی اخبار داخلی به ویژه درباره حقوق بشر به منظور مشوش جلوه دادن وضعیت داخلی

4-     ایجاد بی اعتمادی بین مردم و دولت و القای ناامیدی میان مردم

5-     تحت فشار قرار دادن دستگاههای قضایی و امنیتی

6-     ایجاد بانک اطلاعاتی از معاندین نظام و ارتباط غیر مستقیم با آنان

7-     سیاسی کردن نارضایتی های اجتماعی

 

نگارش در تاريخ جمعه ۲۸ خرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

آنچه از زندگی شخصی و خانوادگی وی بر می آید نشان می دهد  که او بسیار متشرع و اهل رعایت است به گونه ای که محافظش نقل کرده که هر وقت چند نفر خانم عقب اتومبیل می نشیند به راننده اش دستور می دهد آینه عقب را طوری برگرداند که آنان مشخص نباشند . اما دلیل اصرارش بر اینکه زنان هیچ مشکلی ندارند  شاید از اعتقاد قلبی وی نشات بگیرد که معتقد است بخش بسیار کمی از زنان جامعه دچار مشکل هستند ولی به همه ی بانوان جامعه اتهام وارد می شود .  او در اصل معتقد است بیشتر ،‌مردان مقصرند تا زنان .

از طرفی احمدی  نژاد نگران است مخالفین یک مساله فرعی را بزرگ کنند و مساله اول جامعه جلوه بدهند و بعد با بگیر و ببند هایی که پیش می آید برای دولت مشکل سازی کنند . گویا احمدی نژاد اعتقادی به این شیوه ندارد . برخی ها می گویند احمدی نژاد شعار استقلال و عدالت را برای خود تثبیت کرده است . وی مشاورینی دارد که بنا دارند آزادی را هم از دست صلاح طلبان خارج کنند و این تلاش برای حضور زنان در ورزشگاه ها و دعوت زنان برای حضور در کابینه و مخالفت با اجرای طرح امنیت اجتماعی مربوط به حجاب در همین راستا است . 

نگارش در تاريخ شنبه ۲۲ خرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

نمایندگان مجلس معتقدند دولت برخی قوانین را ابلاغ و اجرا نمی کند به همین منظور برای بیان این مساله به دیدار شخص رئیس جمهور رفتند . اتفاقا رئیس جمهور هم گلایه های خود را از مجلس و نمایندگان اعلام کرد به عنوان مثال رئیس جمهور گفته است که بیشتر وقت موثر وزرا صرف پاسخگویی به نمایندگان می شود در حالیکه نمایندگان مجلس در سوا ل و استیضاح خود به دنبال مطالبات محلی و شخصی هستند و یا مسئولین اجرایی در صورت کوچکترین تخلفی از سوی دستگاههای نظارتی کنترل می شوند ولی نمایندگان به دلیل داشتن مصونیت سیاسی آزادند ، حال آنکه رئیس جمهور 24 میلیون رای دارد و نماینده 6 هزار رای از حوزه انتخابیه اش این نماینده مردم است و رئیس جمهور نماینده مردم نیست ؟ احمدی نژاد در این دیدار می گوید نمایندگان به هوای تصویب قانون در مجمع تشخیص مصوبات خلاف شرع و قانون اساسی ارائه می دهند که در صورت عدم تایید شورای نگهبان در مجمع تصویب شود – مگر مجمع فوق قانون اساسی و شرع مقدس است ؟‌ـ مجمع برای رفع تنگناها است نه اینکه هر مصوبه ای را به آنجا بفرستیم ! ریشه اختلافات در این است که بسیار ی از نمایندگان علی الخصوص هیات رئیسه اخلاق و منش و رویه رئیس جمهور و حتی خود ایشان را قبول ندارند منتها در یک منگنه ای گیر افتاده اند که باید با واقعیت موجود تن دهند .

حضور مخالفین اگر پایبند به منافع ملی باشند نه منافع حزبی اشکالی ندارد . دولت هم در سطح وزرا و استانداران تمام سعی خود را کرده تا افراد غیر همفکر و همراه حضور نداشته باشند ( هر چند در برخی استانداران هم از این گونه افراد دیده می شود ) مشکل دولت در این است که لایه مدیریتی شکل گرفته در سالهای اخیر متاسفانه حاضر به تغییر در افکار خود نیستند و رویه غلط دولت های گذشته را بیشتر قبول دارند .

از طرفی در انتخاب وزرا و استانداران از گروههای مختلف اصولگرا نظرخواهی می شود که متاسفانه در جمع اصولگرایان هم طرز فکر های متفاوتی وجود دارد که در ارائه مشاوره به دولت نقش دارند . برای انتخاب استانداران هم باید از نمایندگان مجلس و ائمه جمعه و .. نظرخواهی کرد که تفاوت دیدگاه این افراد هم در انتخاب افراد مورد نظر موثر است . بنابراین مردم عادی و کسانی که ار انتخاب کسی سود و ضرری  نخواهند دید در اظهار نظر و تحلیل شرایط راحت ترند و نگاه سالمتری دارند اما احزاب و افراد سیاسی عملا به دنبال تامین منافع خود و حزب خویش هستند که این انتخاب ها محصول اینگونه افکار است .

وزير اقتصاد و دارايي در بحث هدفمند کردن يارانه ها با سياست هاي دولت همراهي مناسبي ندارد. در شرايطي که دولت دهم آماده اجراي بزرگترين جراحي در اقتصاد کشور با نام هدفمند کردن يارانه ها مي شود و در اين مسير مسئولين اقتصادي دولت بيشترين وظيفه را براي روشن کردن افکار عمومي و رفع موانع اجرايي کار بر عهده دارند و بايد حضور فعالي در عرصه رسانه ها و افکار عمومي داشته باشند اما واقعيت ها درباره وزير اقتصاد و دارايي به گونه اي ديگر است. يک بررسي اجمالي در عرصه رسانه ها نشان مي دهد که تماس رسانه ها براي مصاحبه با وزير اقتصاد در بحث هدفمند کردن يارانه با مخالفت وزير روبه رو مي شود.

به گزارش رسالت از سوي ديگر وزير اقتصاد که به طور طبيعي مي بايست بزرگترين و موثرترين نقش را در توجيه افکار عمومي داشته باشد بزرگترين غايب اين عرصه مي باشد. در کنار دوري وزير اقتصاد از حضور در رسانه ها، اخباري از منابع موثق مي رسد که جناب وزير در جلسات خصوصي از منتقدين جدي طرح هدفمند کردن يارانه هاست و نسبت به اصل اجراي آن از سوي دولت ابراز ترديد کرده و موفقيت آميز بودن طرح را زير سئوال مي برد که انتظار مي رود شخص وزير اقتصاد به اين ابهامات و عدم حضور موثر خود در توجيه افکار عمومي پايان دهد و در اجراي اين کار مهم دولت مسئوليت بيشتري بر عهده بگيرد.

نگارش در تاريخ شنبه ۱ خرداد۱۳۸۹ توسط پاسخگو

235 نماینده مجلس از بیانیه هسته ای تهران حمایت کردند . آنها اعلام کردند اگر بیانیه تهران درست هدایت شود می تواند مبنای تعامل مثبت باشد . از دولت خواستند در مقابل زیاده خواهی طرف مقابل در حد ملت ایران ظاهر شود . دولت را موظف دانستند که بدون اخذ تعهد کافی بدون طراحی گام به گام اقدام یکسویه انجام ندهد و در مذاکرات آتی لغو قطعنامه های ایذایی گذشته و اقدامات عینی برای کمک به پروژه های صلح آمیز هسته ای را مطالبه نماید . نمایندگان مجلس رفتار هسته ای دولت را همواره منطقی ارزیابی کردند ولی از دولت خواستند در کنار حسن نیت با دقت و هوشیاری بیشتری در مذاکرات حاضر شود . مجلس اعلام کرد به عنوان نمایندگان مردم پشتیبان دولت خواهد بود . حمایت مجلس قوت قلب دولت و پشت گرمی مذاکره کنندگان و موجب اعتماد به نفس آنان خواهد بود دقت در بیانیه نمایندگان نشان دهنده برخی دغدغه های بر حق آنان است . آنها نگران رفتار پیچیده غربیها و سوء استفاده از همین بیانیه تهران هستند . نمایندگان مجلس خواهان رفع تمام محدودیت های خلاف قانون طرف مقابل شدند . در واقع نمایندگان مجلس به نوعی روند طراحی شده در بیانیه تهران را تایید و تاکید کردند نمایندگان مجلس سیاستهای هسته ای دولت را از آغاز دولت نهم تایید نموده و اعلام کردند که منطقی بوده است.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت۱۳۸۹ توسط پاسخگو

پس از ماهها كش و قوس و منازعات دشوار ديپلماتيك ميان جمهوري اسلامي ايران و غرب و كارشكني مكرر جبهه غربي در برابر ابتكارات كشورمان ، روساي جمهور ايران برزيل و نخست وزير تركيه در توافقي سه جانبه پيشنهاد ايران در خصوص ارسال سوخت كمتر غني شده به كشوري غير از طرف هاي غربي (‌به طور مشخص تركيه)  را مورد توافق قرار دادند.

كشورهاي ايران، تركيه و برزيل با صدور بيانيه اي 10 ماده اي علاوه برا ين كه بن بست ايجاد شده از سوي غربي براي تبادل سوخت 20% درصدي به ايران را شكستند به نوعي بار ديگر توپ را در زمين آمريكا و غربي ها انداختند. مهمترين محورهاي اين بيانيه به شرح ذيل است:

1- تأكيد بر معاهده عدم گسترش سلاح هاي هسته اي و حقوق تمامي اعضاء از جمله جمهوري اسلامي ايران در استفاده صلح آميز و بدون تبعيض توسعه و توليد و استفاده از انرژي هسته اي .


ادامه مطلب...
نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۹ توسط پاسخگو

رئیس جمهور دیگر فرصتی برای کاندیداتوری و انتخاب مجدد ندارد بنابراین افزایش خدمات به هر قشری از جامعه از طرف وی سیاسی تلقی نمی شود به اضافه اینکه پرستاران قشر زحمتکشی هستند که انصافا سخت ترین کارها را انجام می دهند . سرو کله زدن با بیماران و خانواده های آنان دشوار ترین کارهاست .

خود دولت معتقد است حقوق پرستاران به درستی پرداخت نشده است و با توجه به  کار آنان در حقشان اجحاف شده است. رئیس جمهور درخواست وزیر بهداشت برای جذب نیرو را اجابت کرد و قرار شد 23000 نفر استخدام شوند . شاید به جرات بتوان گفت یکی از حساس ترین نقطه تلقی انتظارات دولت و مردم و محل ارزیابی خدمات دولت بیمارستان ها و مراکز درمانی است بنابراین در این زمینه به هر مقدار هزینه شود ارزشمند و ماندنی است.

نگارش در تاريخ چهارشنبه ۱ اردیبهشت۱۳۸۹ توسط پاسخگو

الله اعلم – این یک واقعیته که فرهنگیان عموما از برنامه ها و مدیریت وزیر جدید آموزش و پرورش راضی هستند . حاجی بابایی یک فرهنگی است و مشکلات آنان را بهتر درک می کند . در مجلس نفوذ حزبی دارد . مطالبات و معوقات فرهنگیان را پرداخت کرده است . برخی خدمات و مزایا مانند کارت بیمه طلایی و ... ارائه کرده است . گویا در ایام تعطیلات عید با سفر به استانها از نزدیک با مشکلات فرهنگیان به طور مستقیم آشنا شده است عده ای رضایت فرهنگیان و اقدامات مثبت وزیر و سفرهای استانی وی را زمینه سازی برای کاندیداتوری ریاست جمهوری وی می دانند چون فرهنگیان هم قشر موثر و گسترده ای هستند ولی اقدامات حاجی بابایی در چارچوب وظایفش می باشد . اگر بدرستی انجام دهد با هر نیتی که باشد ارزشمند است ولی انشاءالله که با نیت خدایی باشد .

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ توسط پاسخگو

آقای احمدی نژاد در سخنان خود بر اینکه ایران اهل گفتگو و منطق است تاکید کرد و با همین کار جلو جوسازی های دشمن را گرفت .

رئیس جمهور قاطعانه و محکم اعلام داشت زبان تهدید علیه ملت ایران جواب نمی دهد . او سعی دارد به غربی ها بفهماند که دنیا عوض شده و نمی شود مانند قرن 19 با ملت ها سخن گفت . آقای احمدی نژاد دشمنی غرب با مردم ایران را ناشی از دشمنی با دین و پیامبران الهی می داند . آقای احمدی نژاد رژیم صهیونیستی را مظهر زشتی و غرب را حامیان آن می داند و به غرب ها توصیه کرد غربی ها دست از اشغال و حمایت از اشغالگر بردارند .

اما آیا غربی ها توصیه پذیر هستند یا اینکه او اتمام حجت کرده است ؟!

رئیس جمهور اذهان ملت های منطقه را نسبت به جنگ طلبان روشن کرد که اگر جنگی شروع شود گریبان آنان را می گیرد . احمدی نژاد ، اوباما را تحقیر کرد و تهدیدات وی علیه مردم ایران را ناشی از بی تجربگی و تازه کار بودن وی دانست و بیان چنین حرفهایی از زبان وی را به دلیل فشار صهیونیست ها بر او عنوان داشت . وی حرف های اوباما را همان حرف های بوش دانست و توصیه کرد که اوباما نباید ندانسته حرفی را بزند و هر کاغذی را گه جلویش گذاشتند بخواند .

در برخورد با مردم واقعا ارزیابی سخنان رئیس جمهور باعث افتخار بود؛ همه تشکر کردند و خوشحال بودند . غربی ها استاد جنگ روانی هستند و با آنان باید مثل خودشان صحبت کرد . احمدی نژاد ثابت کرده است که شجاع ، قاطع و محکم است و تا به حال چیزی کم نگذاشته است .               

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ توسط پاسخگو

 این وزارت خانه از ابتدای تشکیل  عملکردهای بسیار موفقیت آمیزی خصوصا در خارج از کشور داشته است . هر چند در ابعاد داخلی گاهی به دلیل دیدگاههای سیاسی حاکم بر آن دچار مشکلاتی شده است . اصولا نهاد های امنیتی کشور نباید به شکل وزارتخانه اداره شود در اکثر کشور ها این نهاد ها به صورت سازمان و تحت نظر عالی ترین مقام آن کشور اداره می شود . وقتی وزیر باید جوابگو باشد مجبور است ملاحطاتی را داشته باشد اما درباره موفقیت های اخیر باید گفت از زمانی که  جمهوری اسلامی برای حل مشکل شرق کشور مصمم تر از گذشته شد تلاش هایی صورت گرفت و مطابق با برنامه خود پیش رفتند تا به نتایج مثبت رسیدند ، البته تغییرات رئیس جمهور در وزارت اطلاعات و معاونین این وزارتخانه نیز بسیار موثر بوده است . هر چند نباید عنایات الهی و امداد های غیبی را در موفقیت های مختلف کشور نادیده گرفت .

 

متاسفانه آقای عطارزاده 23آبان ماه سال 87توسط یک گروه مسلح که با سازمانهای سیا وموساد همکاری می کرد گروگان گرفته شد .تلاشهای دیپلماتیک هم برای آزادی وی نتیجه ای نداد !به گونه ای که جمهوری اسلامی مجبور شد برای آزادی او وارد عمل شود جالب این  که مسئولین پاکستانی هم بابت این اقدام تشکر کردند استدلال آنان هم این بود که این گروهها به دستور سازمانهای اطلاعاتی غربی برای تخریب  رابطه دو کشور مسلمان دست به چنین اقداماتی زده اند.

درباره اهمیت این اقدام اطلاعاتی باید گفت : آزادی  آقای عطار زاده از چنگال گروههای مسلح مورد حمایت بزرگترین سازمانهای اطلاعاتی (سیا و موساد) بوده است که هنوز هم متحیرند پس نشان دهنده اقتدار اطلاعاتی جمهوری اسلامی است.پاکستان و سایر کشورهای همسایه باید بدانند جمهوری اسلامی در دفاع از حیثیت و منافع خود با کسی شوخی ندارد این اقدام شایعات برخی رسانه های عربی را مبنی بر اینکه غربیها ریگی را با دختر بن لادن معاوضه کرده اند را باطل کرد .گروههای مسلح پاکستانی باید مساله باج خواهی از جمهوری اسلامی را فراموش نمایند. دشمنان می دانند در جنگ سخت ونرم اقتدار اطلاعاتی حرف اول را می زند پس باید در نحوه موجهه با ما دقت نظر کافی را اعمال نمایند .

نگارش در تاريخ شنبه ۲۹ اسفند۱۳۸۸ توسط پاسخگو

رییس جمهور شب گذشته (۲۸ اسفند )در گفتگوی مستقیم تلوزیونی از طریق شبکه 3سیما با مردم ایران سخن گفت . آقای احمدی نژاد در باره طرح هدفمند کردن یارانه ها مسایلی را مطرح کردند که خلاصه حرفشان این بود :ما اهدافی از قبیل ؛بهره وری بالاتر ،توزیع عادلانه ،وکاهش مصرف را از اجرای این طرح پیگیری می کنیم که با این مصوبه مجلس به هدفهای مذکور نخواهیم رسید.وی معتقداست 40هزار میلیاردتومان لازم است تا این طرح به بهترین شکل اجراشود در حالیکه مجلس 20هزامیلیارد تومان بیشتر تصویب نکرده است در این شرایط اجرای این  طرح به ضرر کشور خواهد بود ودولت به خلاف منافع مردم کاری انجام نخواهد داد . رییس جمهور می گوید برای تصویب رقم خواسته شده شخصا در مجلس حاضر شده واز نمایندگان خواهش کرده است ولی مجلس اصرار بر موضع خود دارد بنا بر این راهی بجز همه پرسی یا همان مراجعه به آرای عمومی نمانده است. البته سازوکار همه پرسی در قانون اساسی وجود دارد.

 

دولت در صدد است با تصویب قانونی در راستای تحکیم بنیان خانواده ساعات کار زنان شاغل را کاهش دهد . عده ای معتقدند چون قرار است کاهش ساعات کار زنان بدون کاهش حقوق انجام شود این اقدام باعث می شود کارفرمایان تعامل و ارتباط رسمی و کاری موجود رابه سمت غیررسمی هدایت کند و همین امر موجب استثمار زنان شاغل و از بین رفتن حقوق آنان می شود . این افراد می گویند به طور طبیعی هیچ کارفرمایی حاضر به قبول کاهش ساعت کار و عدم تغییر حقوق نمی شود و این امر موجب اخراج زنان از کار خود می شود .

عده ای هم می گویند آقایان از صمیم قلب دوست ندارندزنان در محیط کار خصوصا مشاغل صنعتی کار کنند ولی طمع باعث استفاده از آنان شده است چرا که در زمینه گرفتن حق و حقوق زنان قانع تر از مردان رفتار می کنند .

برخی دیگر می گویند زمانی که جوانان و مردان زیادی به دلیل نداشتن شغل نمی توانند تشکیل زندگی بدهند درست نیست زنان مشاغل دولتی را اشغال نمایند .به نظر می رسد اگر قرار است تغییر قابل ملاحظه ای در ساعات کار زنان ایجاد شود  (ساعات کار زنان کم شود)دولت ساز وکار جبران مشکلات ناشی از  اجرای این طرح را هم ارائه دهد چون در اقتصاد وقتی به سمت خصوصی سازی حرکت می کنیم یعنی دست کارفرما را بازتر می گذاریم که این  با دادن اینگونه طرحها مغایر است پس نتیجه اینکه  در صورت عدم جبران دولت  امکان اخراج گسترده  زنان بیشتر خواهد شد.

نگارش در تاريخ شنبه ۲۲ اسفند۱۳۸۸ توسط پاسخگو

افتتاح بزرگترین خط تولید داروهای ضد سرطانی خاورمیانه

افتتاح بزرگ‌ترین مجتمع تولیدکننده "الفین" جهان

افتتاح بزرگ‌ترین واحد تولید آلومینیوم کشور(هرمزال)

افتتاح 91 طرح عمرانی در 14 استان به دستور رئیس جمهور

افتتاح نیروگاه 636 مگاواتی "قائن"

افتتاح ‌سه‌هزار کیلومتر راه روستایی

افتتاح مجهزترین خط تولید خوراک آبزیان

افتتاح بزرگترین طرح تزریق گاز خاورمیانه

افتتاح 7 سد ملی در هفته دولت

افتتاح بزرگترین موزه سنگ و گوهر در خاورمیانه

افتتاح مرکز تحقیقات علوم و فنون لیزر ایران

افتتاح خط تولید اورانیوم 20 درصد

افتتاح راه آهن شیراز – اصفهان

 

خب خوشحالیم بعضی ها تازه یکدفعه یادشان افتاده نقل قولی از رهبری بکنند از ایشان سوال می کنیم آیا فراموش کرده اید حضرت اقا با صراحت فرمودند: :«این کار، کار مهم و بزرگی است؛ اگر ان شاء الله بتوانید این را خوب انجام بدهید، یک قدم برای پیشرفت کشور برداشته اید.»

بگذریم، در اینکه سازمانهای بین المللی ابزار دست استعمار است تردیدی وجود ندارد و اینکه نباید در تنظیم سیاستهای اقتصادی بر اساس رای و نظر این سازمانها رفتار کرد شکی نیست. سازمانهای بین المللی مسئولیت ترویج سیاستهای لیبرالی و سرمایه داری را بر عهده دارند و دیدگاه ها و سیاستهای آنان در راستای تقویت این نوع تفکر می باشد.

پس تایید سیاستی از سوی آنان وحی منزل نیست بلکه موجب شک در نیات آنان است چرا که کشورهای در حال توسعه با اجرای سیاستهای اقتصادی همین سازمانها به خاک سیاه نشسته اند.

از سوی دیگر رد همه سیاستهای این سازمان نیز قابل قبول نیست چرا که این سازمانها تجربیات موفقی هم داشته اند. و اگر بتوان تجربیات موفق آنان را با توجه به فرهنگ و شرایط جامعه بومی نمود می توان  انتظار موفقیت نیز داشت.

دیدگاه رهبر انقلاب در خصوص این سازمانها انکار ناپذیر است .آنچه در این راستا مهم این است که نباید خودباخته و مفتون این گونه نهادها شد . و ملاک درستی یا اشتباه بودن سیاستی را تحسین یا توبیخ آنان در نظر گرفت. بلکه اگر به درستی سیاستی ایمان و اطمینان داریم باید فارغ از نظر اینگونه سازمانها عمل کنیم. و جاییکه بیم آن می رود که تحسین آنان شبهه برانگیز شود برائت خود را از سیاستهای کلان استعماری به صورت شفاف و واضح و علنی اعلام کنیم.

اما طرح تحول اقتصادی ؛ تمام اقتصاددانان بر اهمیت آن اذعان دارند و بر نادرستی وضعیت موجود هشدار داده، اعلام خطر کرده و می کنند و دولت های پیشین جرات انجام آن را نداشتند و اکنون این دولت اعلام کرده حاضر است برای نجات ملت ازین وضعیت این طرح را اجرا کند با وجود هزینه هایی که ممکن است برایش در برداشته باشد.   

اکنون خنده دار نیست کسانی که هنوز  قلب ملت از اعلام حمایتهای صریح بزرگترین دشمنان انقلاب از صهیونیستها و آمریکایی ها و انگلیسی ها گرفته تا سلطنت طلبان و بهایی ها تا رقاصه های نماد ابتذال و اعلام برائت نکردنشان از این حمایت ها جریحه دار است چنین مطالبی که نشاندهنده ی اوج بی استدلالی آنان است را مطرح کنند .

نگارش در تاريخ دوشنبه ۱۷ اسفند۱۳۸۸ توسط پاسخگو

قضیه به ابتدای پیروزی انقلاب برمی گردد که منافقین و مارکسیست ها در دانشگاهها لانه کرده بودند و خروجی آن به طور طبیعی فراخور حال انقلاب و نظام جمهوری اسلامی نبود در آن زمان بحث انقلاب فرهنگی مطرح شد و بیش از یکسال دانشگاهها به طور کامل تعطیل شدند تا با یک برنامه ریزی انقلابی دانشگاه در خدمت نظام جمهوری اسلامی قرار گیرد. متاسفانه دانشگاه در ایران وارداتی است و کتابها (متن) و اساتید بخصوص در علوم انسانی برگرفته از اعتقادات و افکار دین مبین اسلام نیست، کم کم پس از جنگ و داغ شدن تنور سازندگی و دامن زدن به تجمل گرایی و فراموش شدن ارزشهای اصیل انقلاب دوباره غربزدگی در شکل جدید آن در دانشگاهها بروز پیدا کرد تا جایی که مقام معظم رهبری در دوره اصلاحات مساله اسلامی کردن دانشگاهها را مطرح کردند و همان زمان پیگیری هایی شد ولی نتایجی بدست نیامد تا اخیرا در قضایای فتنه پس از انتخابات مجددا رهبری از خروجی دانشگاهها  به خصوص علوم انسانی گلایه کردند و شورای عالی انقلاب فرهنگی هم مصوباتی داشت تا حد اقل  منابع را  بررسی و اصلاح نماید. وزیر علوم هم در همین راستا اظهاراتی در خصوص اساتید داشته است که چقدر عملی شود زمان لازم را می طلبد!

نگارش در تاريخ پنجشنبه ۱۳ اسفند۱۳۸۸ توسط پاسخگو

بله اتفاقا دقیقا مغایرت دارد !چون مطابق لایحه هدفمند شدن یارانه ها قرار است قیمت حاملهای انرژی مانند بنزین آزاد شود (البته ظرف 5سال )اعلام سهمیه عمل به روال سالهای گذشته است .
دولت در بودجه سال 89 میزان مبلغی که از محل آزاد شدن قیمت حاملهای انرژی در نظر گرفته است 40هزار میلیارد تومان است و مجلس در تصویب بودجه آن را به 20هزار میلیارد تومان تقلیل داده است .
ظاهرا دولت معتقد است اجرای این طرح الزامات ویژه ای دارد که برای حل مشکلات ناشی از اجرای آن باید این مبلغ را در دست داشته باشد.ابلاغ سهمیه بنزین بهاره عکس العمل منفی دولت به اقدام مجلس است . مجلس هم تصویب 40هزار میلیارد تومان را که منجر به  افزایش نقدینگی بیش از حد و باعث تورم خواهد شد قبول ندارد. به نظر می رسد باید  در جلسات مشترک دولت ومجلس این مسایل حل شود .

نگارش در تاريخ شنبه ۸ اسفند۱۳۸۸ توسط پاسخگو

 به نظر می رسد مهمترین هدف رئیس جمهور تحت الشعاع قرار دان تبلیغات منفی آمریکا علیه جمهوری اسلامی است . البته تهدیدات اخیر رژیم صهیونیستی علیه حزب الله لبنان و حماس و حتی سوریه و جمهوری اسلامی نیز در این قضیه موثر بوده است . هر چند حوادث پس از انتخابات جمهوری اسلامی و شعارهایی از قبیل " نه غزه نه لبنان ... " از سوی آشوبگران باعث نگرانی گروههای جهادی در لبنان و فلسطین شد و همچنین رایزنی عربستان و سوریه و نزدیک تر شدن مواضع این دو کشور در خصوص مسائل عراق شائبه هایی را ایجاد کرده بود که این دیدار منجر به برطرف شدن همه شک و تردیدها شد . حذف روادید بین مسافران ایرانی و سوری جواب دندان شکنی بود به کلینتون که از سوریه خواسته بود فاصله اش با ایران را حفظ کند .          

نگارش در تاريخ جمعه ۳۰ بهمن۱۳۸۸ توسط پاسخگو

آقای احمدی نژاد گفت ملت ایران هرگاه فرصتی بدست آورند همه مناسبات منطقه را تحت تاثیر قرار می دهد . احمدی نژاد انقلاب اسلامی را از عمق جان انسان های پاک و مومن می داند که به دنبال برپایی جامعه سعادتمند جهانی است .

احمدی نژاد منطقه خاورمیانه را خاستگاه ادیان ، دارای انرژی می داند که نتیجه جنگ جهانی و پیروزی متفقین را محصول استفاده از انرژی این منطقه بوده است . رئیس جمهور کاشتن رژیم صهیونیستی در منطقه و حمایت بی چون و چرای غرب از این رژیم را به دلیل  اهمیت این منطقه می داند . احمدی نژاد لیبرال دموکراسی را پایان یافته می داند و می گوید ما در رژیم سابق یک ملت فراموش شده بودیم . اما امروز هفدهمین اقتصاد جهان را داریم و با اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها ، اصل 44 و برنامه توسعه پنجم می توانیم اقتصاد دوازدهم دنیا شویم .

احمدی نژاد برق دار شدن همه ی روستاهای بالای 20 خانوار را از افتخارات جمهوری اسلامی می داند که قرار است جشن این نعمت بزرگ نیز برگزار گردد.

متاسفانه در این فستیوال حرمت احکام الهی رعایت نشده  واین برنامه تبدیل به محل حضور زنان بی حجاب یا بد حجاب شده بود! در هر دولتی ممکن است زیر مجموعه دست به اقداماتی بزند که مورد قبول رئیس دولت نباشد ولی ظاهرا قضایا به شکل دیگری است.رئیس جمهور درشعارهای انتخاباتی سال 84بارها گفت مو ولباس زنان وجوانان ربطی به دولت ندارد وبه دنبال حضور زنان در ورزشگاه ها بودحضور زنان درکابینه وعدم تذکر به کارمندان زن در هواپیماها  وادارات وتعطیل شدن طرح عفاف باتوجه به مخالفت رئیس جمهور واز سویی کمک 120میلیونی به یک هنر پیشه آنچنانی (هدیه تهرانی) باعث شد تا عده ایی با نگاهی بدبینانه رئیس جمهور رامتهم کنند که معتقد بر لیبرالیسم فرهنگی است. درحالیکه مقام معظم رهبری می گویداین دولت جلوی سکولاریسم را گرفته است جلوی مرعوبیت راگرفته واز این دولت به عنوان یک دولت ارزشی یاد می کند.پس ماجرا چیست ؟ به نظر می رسد دولت وشخص رئیس جمهور معتقدند ترویج حجاب وعفاف باید جنبه ی تشویق و ایجابی داشته باشد نه با بگیر وببند. ازطرفی  مخالفین دولت به دنبال ارائه تصویری ضد انسانی وضد زنان از این دولت هستند ودولت تلاش میکند آن را خنثی نماید زیر مجموعه دولت با اطلاع از این نظریه دست به اقداماتی می زند که توان مدیریت آن را ندارد که البته این هم درشان یک دولت اصول گرا نیست.

دشمنی امریکا و رژیم صهیونیستی با ملت ایران بعد از دولت نهم شروع نشده است و در زمان دولت سازندگی یا دولت به اصطلاح توسعه سیاسی دشمنی علیه مردم ایران نیز وجود داشت ، در زمان دولت آقای خاتمی کشور ایران علی رغم اینکه پیشنهاد گفتگوی تمدنها را داد به عنوان محور شرارت در دنیا معرفی شد ،اتفاقا در هر دوره ای که ما عقب نشینی کرده ایم آنها در موضع ناحقشان جری تر شده اند. ایستادگی بر روی موضع بر حق خودمان ماجراجویی نیست . آیا کشورهایی مثل لیبی ، یا اعراب منطقه که در مقابل آمریکا کوتاه آمدند روزگار خوشی دارند ؟ پاکستان که اجازه می دهد آمریکاییها در این کشور هر کاری بخواهند انجام دهند الان وضعیت بهتری دارد ؟ در پایان دولت آقای خاتمی با همان سیاست تنش زدایی تمام دستاوردهای هسته ای تعلیق شده بود حتی یک دستگاه سانتریفیوژ هم کار نمی کرد ، الان نزدیک به 9 هزار دستگاه سانتریفیوژ در حال تولید و غنی سازی اورانیوم هستند اگر به نتایج سیاستها نگاه کنیم و منصفانه قضاوت کنیم این استراتژی یعنی مقاومت و اصرار بر حق قانونی خودمان نتایج بهتری داشته است ، البته سیاست عزتمندانه هزینه دارد ، هر چند سیاست ذلیلانه و انفعالی هم هزینه داشته و باید پرداخت .

نگارش در تاريخ جمعه ۲۲ آبان۱۳۸۸ توسط پاسخگو

کلا تفکیک قوا به این معناست که اختلاف وجود داشته باشد ، باید هر کس وظیفه خودش را انجام دهد و بدانیم که هر یک از این دو گروه (مجلس و دولت ) مصالح کشور را در نظر دارند . اما در بحث یارانه ها دولت قصد داشت کار خود را 3 ساله انجام دهد ولی مجلس به او فرصت بیشتری داد و آنرا به 5 سال افزایش داد ، از طرفی دولت قصد داشت به 7 دهک پایین جامعه یارانه بدهد اما مجلس به او این اجازه را داد تا به همه ی دهک ها یارانه تعلق بگیرد و از طرفی این یارانه ها 50 درصد به خانوارها و بقیه به مصارف تولید و خدمات ارائه شود . طبق خواست مجلس ، در آمد حاصله از هدفمند کردن یارانه ها در قالب بودجه سنواتی باشد و مجلس بر آن کنترل داشته باشد اما دولت می گوید بودجه باید در دست دولت و برداشت از آن برای او مجاز باشد .

همانطور که دیده می شود بیشتر اختلافات مجلس و دولت در این بحث ، در جزئیات است و اصل طرح و اجرای آن مورد وثوق هر دو قوه است و لزوم اجرای آن برای همه به اثبات رسیده است .    

 

لینک مرتبط :اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها چه مزیتی دارد ؟
نگارش در تاريخ پنجشنبه ۲۱ آبان۱۳۸۸ توسط پاسخگو

با توجه به اینکه آقای محصولی یکی از وزرای پر تنش و جنجال آفرین در دولت نهم بود و رئیس جمهور می داند مجلس با او موافق نیست چرا او را به عنوان وزیر پیشنهادی معرفی کرد ؟

ابتدا باید در مورد آقای محصولی این نکته را در نظر داشت که او از همین مجلس یک بار رای اعتماد گرفته و وزیر کشور دولت نهم شده است ، و از طرفی رئیس جمهور به او اعتماد داشته و ملاک هایی چون شایستگی و خدمتگزاری ، تخصص لازم و ... را در وی مشاهده نموده است ، در ضمن در او نقطه ضعف قانونی وجود ندارد که انگشت اتهام به سویش نشانه رفته باشد ،  بنا براین استناد به اینکه در دوران انتخابات از رئیس جمهور در مورد او زیاد سوال پرسیده می شد و وزیر جنجالی بوده و اکنون باید کنار گذاشته شود بی معناست .

 

نگارش در تاريخ سه شنبه ۱۲ آبان۱۳۸۸ توسط پاسخگو

- برخي مشكلات و مسايل بين دولت و مراجع بزرگنمايي مي شود .

- عده اي تلاش مي كنند مراجع را در برابر دولت قرار دهند و بر همين اساس آمار و اطلاعات غلط به آنها مي دهند .

- آقاي احمدي نژاد بايد ارتباط خود با مراجع را تقويت كند و از كانال هاي صحيح به آنها اطلاع رساني بنمايد .

- مراجع در موضوعات مختلف ديدگاه هاي متفاوت دارند . بديهي است كه با حفظ احترام آنان در مسائل حكومتي دولت موظف است بر مبناي ديدگاه هاي رهبري عمل نمايد .